Turecký denník Cumhuriyet nekapituloval ani po zadržaní šéfredaktora

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

stanbul 1. novembra (TASR) - Turecký opozičný denník Cumhuriyet vyšiel dnes na titulnej strane s nápisom "Nevzdáme sa". Stalo sa tak deň po tom, ako úrady zatkli minimálne 11 zamestnancov denníka vrátane jeho šéfredaktora, informovala agentúra DPA.

Zatýkanie v redakcii Cumhuriyet bolo súčasťou široko koncipovaných protiteroristických opatrení uplatňovaných v rámci výnimočného stavu, ktorý platí v Turecku od júlového zmareného pokusu o vojenský prevrat. Medzi zatknutými je šéfredaktor Murat Sabuncu a ďalší vedúci predstavitelia novín, ako aj známy fejtonista a karikaturista.

Noviny označili postup úradov za "puč" zameraný proti slobode tlače. Pondelkové zatýkanie v redakcii Cumhuriyet odsúdili medzinárodné ľudskoprávne skupiny, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz aj vláda USA.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla len toľko, že šéfredaktor Sabuncu bol zadržaný v súvislosti s bližšie nešpecifikovaným "vyšetrovaním".

Ľavicový a sekulárny Cumhuriyet založený v roku 1924 je jedným z najstarších denníkov v Turecku. Podľa agentúry DPA je to v súčasnosti posledný veľký turecký denník, ktorý zaujíma kritické postoje voči vláde.

Od neúspešného pokusu o prevrat z 15. júla turecké úrady zastavili činnosť už takmer 170 médií a uväznili 105 novinárov, uvádza Združenie tureckých žurnalistov. Zásahy smerovali nielen voči novinám, časopisom, rozhlasovým a televíznym staniciam napojeným na údajného organizátora prevratu, duchovného Fethullaha Gülena, ale postihli aj takmer všetky nezávislé kurdské médiá.

Turecké úrady od júla zadržali celkovo už približne 35.000 osôb a prepustili z práce desaťtisíce štátnych zamestnancov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.