Pražský komorný balet sa predstaví v historickej budove SND

Ilustračná snímka Foto: JVS Group

Bratislava 1. novembra (TASR) - Baletný repertoár Slovenského národného divadla (SND) obohatí v stredu 9. novembra v historickej budove hosťovanie Pražského komorného baletu. Je to príležitosť vypočuť si tri náladou rozdielne kvartetá Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a Vladimíra Sommera v choreografii vekovo i poetikou tvorby rozdielnych tvorcov Pavla Šmoka, Mária Radačovského a Hany Polanskej Turečkovej, ktorá je z trojice najmladšia. Hudobný sprievod zabezpečí na scéne Zemlinského kvarteto.

V programe ako prvé zaznie Dvořákovo Slovanské kvarteto. Skladateľ ho komponoval v čase životnej radosti a umeleckého sebavedomia, inšpirovaný ľudovou hudbou. Napríklad záverečná 4. časť kvarteta je melódiou českého ľudového tanca skočná. Oficiálna premiéra diela bola 10. novembra 1879 v Magdeburgu a v krátkom čase kvarteto uvádzali prestížne súbory na významných koncertných pódiách. Ústrednou témou choreografie Mária Radačovského na hudbu Slovanského kvarteta Antonína Dvořáka je žena.

"Snažím sa nahliadnuť do najvnútornejších pocitov ženy, či už ide o radosť zo života, lásku, smútok či hnev," hovorí Radačovský.

Odlišnú náladu hudby i charakter tanečného prejavu predstavuje kvarteto Vladimíra Sommera. Oslovilo Hanu Polanskú Turečkovú, ktorú k vyjadreniu hudby inšpiroval rovnomenný obraz Vladimíra Houdka Čierne zrkadlo. Choreografia je štruktúrovaná do troch tanečných častí: Cesta zákona – Splynutie – Transcendencie.

"Moja nová choreografia sa dá opísať ako javisková koláž tanca a maľby, hľadajúca definíciu vzťahu medzi jazykom tela a obrazovým stvárnením. Je silne inšpirovaná modernizmom,"
hovorí choreografka.

Večer uzavrie kvarteto Z môjho života, ktoré skomponoval Bedřich Smetana dva roky po tom, čo ohluchol. Kvarteto má autobiografické prvky a už jeho prvá hudobná téma zasiahne poslucháča silnou emóciou. V ďalšej časti sa skladateľ vracia do mladosti reminiscenciou rytmu polky, v tretej časti spomína na svoju prvú lásku, ktorá sa stala jeho manželkou. Najvnútornejšiu hudobnú spoveď Bedřicha Smetanu v tomto kvartete tanečne stvárnil vo svojej choreografii Pavel Šmok.

Vstupenky si možno zakúpiť on-line na webovej stránke snd.sk alebo v pokladniciach divadla. TASR informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažitková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.