Zákon spresní aj požiadavky na spotrebiteľsky balené výrobky

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 2. novembra (TASR) - Zákon o metrológii spresní aj požiadavky na spotrebiteľsky balené výrobky. Vyplýva to z návrhu jeho novely z dielne Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR, ktorý dnes na svojej schôdzi schválila vláda. Účinnosť novelizovaného zákona sa navrhuje na 1. marca 2017.

V návrhu novely zákona sa ďalej spresňujú požiadavky na proces autorizácie a činnosť autorizovaných a registrovaných osôb, upravuje rozsah pôsobnosti Slovenského metrologického inšpektorátu, spresňuje ustanovenia o výkone metrologického dozoru a vzťah k zahraničiu pri uvádzaní určených meradiel na trh a ich následnej metrologickej kontrole. "Novela zákona spresňuje niektoré definície týkajúce sa meradiel a špecifikáciu niektorých ustanovení týkajúcich sa overovania určených meradiel," spresnil úrad pre normalizáciu.

"Návrh zákona vychádza z požiadaviek aplikačnej praxe a jeho cieľom je upraviť v praxi nejednoznačné a ťažko vykonateľné ustanovenia, ktoré musia dodržiavať jednotlivé subjekty pôsobiace v oblasti metrológie na území Slovenskej republiky," konštatoval v dôvodovej správe k zákonu ÚNMS.

Uvedený návrh zákona podľa úradu v plnej miere akceptuje požiadavky vyplývajúce z medzinárodných aj európskych dokumentov, ktoré sú kladené na meradlá, metrologické výkony, spotrebiteľsky balené výrobky a na metrológiu ako takú.

"Návrhom zákona sa má dosiahnuť vyšší stupeň zosúladenia s porovnateľnými mechanizmami v iných štátoch a preventívne pôsobenie v záujme ochrany spotrebiteľov pred výrobkami alebo službami, ktoré by mohli ohroziť ich životy, zdravie či majetok," podčiarkol úrad pre normalizáciu.

Návrh zákona je podľa ÚNMS rozsiahly z dôvodu, že zákon nebol novelizovaný od roku 2004, okrem noviel týkajúcich sa prechodu na euro a novely týkajúcej sa spotrebiteľsky balených výrobkov. V prípade vypracovania nového zákona, ktorý by nahrádzal v súčasnosti platný a účinný zákon, by predkladateľ musel vydať aj všetky súvisiace všeobecné záväzne právne predpisy, na ktorých vydanie je zákonom splnomocnený, čo by neúmerne predĺžilo dobu vypracovania návrhu, nakoľko len všeobecne záväzné právne predpisy o meradlách a metrologickej kontrole majú rozsah vyše tisíc strán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.