A. Arady: Na pracovnom trhu je nesúlad medzi ponukou a dopytom

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 2. novembra (TASR) - Počet nezamestnaných na Slovensku je síce stále vysoký, na pracovnom trhu je však nesúlad medzi ponukou a dopytom. Viac ako 50 % nezamestnaných má iba základné alebo učňovské vzdelanie bez maturity. Pracovný trh ale ukazuje, že len jedno z troch až štyroch miest je vhodné pre takéhoto kandidáta.

Podľa Andreja Aradyho z VÚB mnoho ľudí bolo príliš dlho mimo práce a strácajú kvalifikáciu. Viac ako polovica nezamestnaných (58 %) je mimo dlhšie ako rok, štvrtina zo všetkých nezamestnaných dokonca nemala prácu viac ako štyri roky. Hoci sa niektorým predsa len darí vrátiť do práce aj po dlhom období, viaceré podniky hlásia problémy s náborom nových pracovníkov už dnes.

"Ekonomike dochádza kvalifikovaná pracovná sila a rastie ponuka voľných pracovných miest," zdôrazňuje Arady. Podľa neho návrat Slovákov pracujúcich v zahraničí, by mohol zvýšiť ponuku kvalifikovanej pracovnej sily.

Trend je však dnes úplne opačný, migrácia za prácou do zahraničia rastie. Približne 165.000 Slovákov dochádza za prácou do zahraničia, najmä do Rakúska, ČR a Nemecka. Popularita českých pracovných pozícií v ostatných piatich rokoch klesá na úkor Rakúska a Nemecka.

"Počet ľudí pracujúcich v zahraničí rastie v medziročnej dynamike rýchlejšie, ako počet domácich pracovných miest. Podiel Slovákov dochádzajúcich za prácou do zahraničia na celkovom počte pracujúcich stúpol zo 4,9 % zo začiatku roka 2012 aktuálne na 6,6 %", uzatvára Arady.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.