V lete dovolenkovalo na Slovensku historicky najviac turistov

Archívna snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 2. novembra (TASR) - Tohtoročnú letnú dovolenku si na Slovensku doprialo historicky najviac turistov. Doterajšie prognózy o takomto vývoji už podľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) potvrdili aj najnovšie údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Štatistiky ukázali, že počas júna až augusta na Slovensku dovolenkovalo 1,6 milióna dovolenkárov, čo predstavuje nárast oproti minulému roku o 15,8 %. Hostia tu strávili viac ako 5 miliónov prenocovaní a ich pobyt trval priemerne 3,1 noci.

Domácich návštevníkov medziročne pribudlo 15 %, počet zahraničných hostí narástol o 16,7 %. Kým domáci turisti najviac navštevovali Žilinský či Prešovský kraj, zahraniční hostia najčastejšie mierili do Bratislavského kraja.

"Rast návštevnosti sme zaznamenali z väčšiny relevantných trhov, na ktoré sa v rámci propagácie Slovenska sústredíme," zhodnotil generálny riaditeľ SACR Marián Bujna. Je to podľa jeho slov zásluhou viacerých faktorov, napríklad atraktívnej ponuky subjektov cestovného ruchu, nových leteckých spojení, aktuálnej geopolitickej situácie alebo propagačných aktivít.

Tradične najviac turistov na Slovensko v lete zavítalo z Českej republiky, nasledovalo Poľsko, Nemecko, Maďarsko, Rakúsko a Spojené kráľovstvo. Z hľadiska percentuálnych nárastov bol výraznejší rast turistov z krajín západnej a južnej Európy ako zo susedných krajín. Za skokana roka možno podľa SACR označiť Izrael, ktorý sa po prvý raz dostal do top 10 krajín podľa počtu návštevníkov.

Celkovo prišlo na Slovensko od začiatku roka do konca augusta 3,4 milióna návštevníkov, čo predstavuje nárast o 18,4 %. "K tomu, aby sme tempo rastu udržali, musíme úspešne zvládnuť zimnú sezónu. Prípravy vrcholia nielen v lyžiarskych strediskách, ale aj v oblasti zimnej kampane v réžii SACR," dodal Bujna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.