Župan Blanár diskutoval s hornokysuckými starostami najmä o doprave

Na snímke poslanec a žilinský župan Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: TASR - Štefan Puškáš

Žilina 3. novembra (TASR) – O problémoch školstva, sociálnych vecí, životného prostredia a najmä dopravnej infraštruktúry diskutoval v stredu (2. 11.) predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár v Turzovke so starostami kysuckých obcí na pracovnom stretnutí združenia Mikroregión Horné Kysuce. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.

Doplnila, že problémy obcí i mesta riešili zástupcovia samospráv tiež z pohľadu eurofondov. "Prebrali sme rôzne témy, no najpálčivejšou sú cesty. Preto som so starostami prešiel plán opráv ciest ŽSK, ktoré zrealizujeme v tomto a budúcom roku na horných Kysuciach, a vypočul som si aj ich ďalšie návrhy. Máme však 1430 kilometrov ciest v celom Žilinskom kraji, môžeme preto rekonštruovať len postupne a rozdeľovať financie rovnomerne do všetkých našich regiónov," zdôraznil predseda ŽSK.

Samosprávny kraj podľa neho už tento rok obnovil viac ako kilometer cesty medzi Staškovom a Klokočovom a začal s opravou vozovky v časti Staškov – Belkov. V oboch úsekoch budú cestári pokračovať v budúcom roku. "Ďalej máme v pláne asfaltovanie ciest z Turzovky na Semeteš, úseky vo Vysokej nad Kysucou či Kelčove a dokončíme Klokočov i Staškov, kde opravíme tiež most s narušenou statikou," uviedol Blanár.

Okrem dopravnej infraštruktúry podporil predseda ŽSK starostov aj v žiadostiach o eurofondy. Riaditeľ odboru európskych projektov a regionálneho rozvoja Úradu ŽSK Michal Patúš na stretnutí zástupcom samospráv priblížil programy, prostredníctvom ktorých majú možnosť získať finančnú podporu na rozvoj ich aktivít. "Pre obce sú vhodné predovšetkým mikroprojekty, projekty cezhraničnej spolupráce či už slovensko-českej, alebo slovensko-poľskej. Uchádzať sa obce však môžu aj v iných operačných programoch," informoval Patúš.

Predseda ŽSK vyzval zároveň starostov, aby pri príprave ich zámerov neváhali osloviť samosprávny kraj i Rozvojovú agentúru ŽSK, ktorá pomáha uchádzačom o eurofondy. "Spracovať celý projekt je samo o sebe veľmi náročné, preto sa môžu na nás obce kedykoľvek obrátiť a my im radi pomôžeme. Podmienky eurofondov sú často nastavené veľmi prísne, preto je dobré poradiť sa a pripraviť čo najlepší zámer," dodal Blanár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.