SARIO: Kooperačná burza prinesie spoluprácu v automobilovom priemysle

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 3. novembra (TASR) – Vyše 1800 účastníkov, 5000 bilaterálnych rokovaní a prezentáciu viac než 37 krajín priniesla za 10 rokov svojej existencie Slovenská kooperačná burza, ktorú organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Stretnutia domácich a zahraničných podnikateľov majú podnietiť vzájomnú spoluprácu a podporiť firmy v snahe uspieť na zahraničných trhoch. Jubilejný 10. ročník, ktorý sa dnes koná v Bratislave, je zameraný na automobilový priemysel.

Podujatie sa uskutočňuje pod záštitou ministerstva hospodárstva. „Slovenským spoločnostiam prináša možnosť nájsť nové exportné a obchodné možnosti v zahraničí a preniknúť tak na globálne trhy. Zahraničným účastníkom zase predstavuje Slovensko, jeho obchodný a investičný potenciál, poskytuje platformu na nadviazanie nových kontaktov s domácimi spoločnosťami za účelom budúcej spolupráce a partnerstva,“ uviedol šéf rezortu Peter Žiga (Smer-SD) v rámci otvorenia burzy.

Ako upozornil, podujatie prináša množstvo výziev a príležitostí pre slovenskú ekonomiku. Jednou z nich je aj investícia britskej automobilky Jaguar Land Rover, ktorá podľa neho vypovedá o priaznivej ekonomickej a politickej situácii v SR. „Príchod štvrtého člena do slovenskej automobilovej rodiny nielen že prinesie nových 2800 pracovných miest a upevní pozíciu Slovenska ako lídra na svetovom automobilovom trhu,“ konštatoval Žiga.

Dodal, že táto investícia znamená pre krajinu ďalšie výzvy, a to napríklad pokračovať v koncepcii duálneho vzdelávania na stredných odborných školách a technických fakultách. „Uvedomujeme si, že automobilový priemysel je jedným z najdôležitejších hospodárskych odvetví, ktoré si už teraz vyžaduje a aj v budúcom období si bude vyžadovať vysoko kvalifikovaných pracovníkov,“ povedal minister hospodárstva.

Generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič doplnil, že tento ročník burzy dosiahol rekordnú účasť takmer 270 firiem z 27 krajín. „Slovenské firmy majú možnosť prepojiť sa so zahraničnými. Jednak priamo ako dodávateľský reťazec pre veľkých výrobcov, ale takisto ako subdodávatelia medzinárodných dodávateľov. Tieto prepojenia do budúcnosti určite prinesú konkrétne výsledky,“ zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.