NAŽIVO: Ruský rezort obrany na webe vysiela priamy prenos z Aleppa

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Moskva/Damask 4. novembra (TASR) - Ruské ministerstvo obrany dnes na svojej oficiálnej stránke v priamom prenose zverejňuje zábery z kontrolných bodov v koridoroch, ktoré sýrske vládne sily otvorili v rámci nového desaťhodinového humanitárneho prímeria v Aleppe. Informovala o tom agentúra TASS.

Ministerstvo spresnilo, že ide o prenos z bezpečnostných kamier z tých koridorov, ktoré sú vyhradené pre odchod ozbrojených príslušníkov povstaleckých jednotiek. Prvý koridor vedie na sever, druhý smerom k susednej provincii Idlib, ktorá je pod kontrolou ozbrojenej opozície.

Humanitárne prímerie v Aleppe začalo platiť dnes od 09.00 h miestneho času (08.00 h SEČ) a má trvať do 19.00 h miestneho času (18.00 h SEČ). Podobná humanitárna prestávka v Aleppe platila aj 20.-22. októbra.

Velenie sýrskej armády vo svojom dnešnom vyhlásení vysvetlilo, že "po odrazení všetkých pokusov o prelomenie blokády štvrtí na východe Aleppa, ktoré podnikli ozbrojené (povstalecké) skupiny, a v snahe zabrániť zbytočnému krviprelievaniu, bolo rozhodnuté ponúknuť ešte jednu humanitárnu prestávku".

Vyhlásenie dodáva, že počas prestávky budú otvorené všetky obvyklé humanitárne koridory, ktorými môžu opustiť mesto civilisti. Potvrdilo tiež, že fungujú aj koridory vyhradené pre ozbrojených povstalcov.

Sýrska vláda opäť vyzvala povstalcov, aby využili prímerie a odišli z Aleppa. Pri predošlom prímerí povstalci odmietli opustiť svoje pozície v meste a v odchode bránili aj civilistom, ktorým sa údajne vyhrážali smrťou.

Podľa sýrskych opozičných zdrojov miestni obyvatelia kvôli obavám o vlastnú bezpečnosť odmietali použiť evakuačné koridory, nad ktorými mali dohľad Rusko a sýrsky režim, a požadovali únikové trasy pod dozorom OSN.

Sýrske vládne jednotky obnovili útoky na Aleppo 23. októbra a v jeho južnej časti sa zmocnili viacerých strategicky dôležitých objektov a terénnych vyvýšenín.

Podľa rôznych odhadov sa vo štvrtiach na východe Aleppa ešte stále nachádza asi 7000 protivládnych ozbrojencov, ktorí patria do rôznych povstaleckých zoskupení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.