Trenčiansky hrad je opäť otvorený pre verejnosť

Trenčiansky hrad. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 4. novembra (TASR) – Po odstránení kovovej konštrukcie nad prístupovou cestou je Trenčiansky hrad opäť otvorený pre verejnosť aj počas pracovných dní. Oceľové zábrany chrániace návštevníkov hradu po páde hradbového múru v roku 2003, odstránili počas necelého mesiaca pracovníci Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

Ako TASR informoval Matej Plánek z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK, po opravách, rozobratí a zabezpečení staticky narušeného múru stratili kovové zábrany zmysel a Trenčianske múzeum ako správca hradu sa rozhodlo zábrany odstrániť. Počas rozoberania bol hrad prístupný pre verejnosť iba počas víkendov.

Brány Trenčianskeho hradu sú opäť sprístupnené verejnosti aj cez týždeň. Návštevníci sa môžu tešiť na nový výhľad na hrad a aj na čistejší priestor pri vstupe. Čistenie vonkajšieho priestoru v okolí hradu však bude pokračovať aj v nasledujúcom mesiaci. Nebude však obmedzovať bežnú prevádzku hradu,“ uviedol Plánek.

Odstraňovanie oceľových zábran sa začalo 5. októbra a skončilo sa 26. októbra. Do náročného technologického procesu odstraňovania bolo zapojených 11 robotníkov zo Správy ciest TSK, štyria zamestnanci Trenčianskeho múzea a ťažká technika.

Konštrukcia sa odpaľovala po dieloch a ihneď sa nakladala a odvážala na správu ciest. Kvôli terénu a malému priestoru bola táto demontáž pre nás veľkou výzvou,“ povedal Tibor Cabala zo Správy ciest TSK s tým, že cena za vykonané práce pri odstránení stavebnej konštrukcie a odvozu stavebného materiálu bola takmer 23.200 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.