Nová španielska vláda sa zložením prísahy ujala úradu

Úradujúci španielsky premiér Mariano Rajoy (uprostred) v druhom kole hlasovania v parlamente získal potrebnú podporu na to, aby mohol zostaviť menšinovú vládu a zastávať post predsedu vlády aj v druhom funkčnom období, 29. októbra 2016 v Madride. Foto: TASR/AP

Madrid 4. novembra (TASR) - Členovia novej španielskej vlády dnes zložili prísahu pred kráľom Filipom VI. Slávnostný akt sa uskutočnil v kráľovskej rezidencii Zarzuela, informovali španielske médiá.

V 13-člennej vláde staronového premiéra Mariana Rajoya je päť žien a v porovnaní s predchádzajúcim kabinetom šesť "nových tvárí". Rajoy urobil zmeny aj vo vedení rezortov diplomacie, vnútra a ministerstva obrany.

Novým šéfom španielskej diplomacie, nástupcom Josého Manuela Garcíu-Margalla, sa stal Alfonso Dastis Quecedo (61), doterajší veľvyslanec krajiny pri Európskej únii. Rezort vnútra prevzal Juan Ignacio Zoido. Ministerstvo obrany vedie doterajšia generálna tajomníčka vládnej Ľudovej strany (PP) María Dolores de Cospedal.

"Pravou rukou" predsedu vlády zostala vicepremiérka Soraya Sáenz de Santamaría, ktorá bude dohliadať aj na vzťahy Madridu s autonómnymi oblasťami v čase, keď prosperujúci región Katalánsko plánuje usporiadať referendum o nezávislosti.

Novú menšinovú španielsku vládu čakajú náročné týždne, v ktorých bude musieť - napríklad pri schvaľovaní návrhu budúcoročného rozpočtu - preukázať, či je skutočne schopná previesť krajinu cez ďalšie volebné obdobie.

Španielsko bolo uplynulých desať mesiacov bez riadnej vlády, pretože politickým stranám, ktoré sa na základe výsledkov riadnych a neskôr aj predčasných volieb dostali do parlamentu, sa nepodarilo dohodnúť sa na vytvorení koalície.

Túto patovú situáciu prelomili poslanci 29. októbra, keď v opakovanom hlasovaní vyslovili Rajoyovi dôveru. Ak by k takémuto zvratu nedošlo do 31. októbra, Španielsko by čakali ďalšie parlamentné voľby - tretie v priebehu roka.

Zásluhu na vyriešení situácie má federálny výbor Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), ktorý rozhodol, že prestane blokovať vytvorenie menšinovej vlády pod vedením konzervatívnej Ľudovej strany (PP) a pri parlamentnom hlasovaní o vyjadrení dôvery úradujúcemu premiérovi Rajoyovi sa zdržia.

S týmto riešením však nesúhlasili všetci členovia PSOE. Tento spor vyvolal veľkú stranícku krízu a odchod Pedra Sáncheza z postu generálneho tajomníka PSOE.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.