Slovensko sa bude uchádzať o predsedníctvo v OBSE v roku 2019

sídlo Ministerstva zahraničných vecí SR slávnostne otvoria zajtra 6. marca 1998 na Hlbokej ulici č. 2. Na snímke nová budova ministerstva. Foto: Vladimír Benko, TASR. Foto: TASR Vladimír Benko

Bratislava 23. novembra (TASR) – Slovensko sa bude uchádzať o predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) v Európe v roku 2019. Vyplýva to z materiálu o príprave predsedníctva, ktorý dnes vláda vzala na vedomie.

Predsedníctvo v OBSE podľa ministerstva zahraničných vecí umožňuje predsedníckej krajine výraznejšie ovplyvniť pôsobenie organizácie z hľadiska najdôležitejších tém aj svojej vlastnej zahraničnej politiky. „Prirodzenou prioritou slovenského predsedníctva by sa tak stala väčšia pozornosť regiónom ako východná Európa, západný Balkán či tematickým okruhom ako energetická bezpečnosť a reforma bezpečnostného sektora, ktoré sú v OBSE pevne ukotvené a ich ďalší rozvoj by nadviazal na doterajšie aktivity Slovenska v organizácii,“ dodáva rezort diplomacie.

Pre získanie predsedníctva je potrebné predložiť kandidatúru a dosiahnuť podporu všetkých účastníckych štátov OBSE, ktorá sa následne pretaví do konsenzom prijatého rozhodnutia Ministerskej rady OBSE, ktorá by sa mala uskutočniť v decembri 2016 na zasadnutí v Hamburgu. Predsedajúcou krajinou v rámci OBSE je tento rok Nemecko, v roku 2017 ňou bude Rakúsko a v roku 2018 Taliansko.

Úradujúcim predsedom OBSE je minister zahraničných vecí predsedníckej krajiny. Slovenská republika bola súčasťou predsedníctva Československa v OBSE v roku 1992, v druhom polroku 1992 bol úradujúcim predsedom OBSE vtedajší federálny minister zahraničných vecí Jozef Moravčík.

OBSE je najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou. Bola vytvorená podľa kapitoly VIII Charty OSN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.