Guterres: OSN by mala byť pružnejšia a menej byrokratická

Antonio Guterres. Foto: TASR/AP

Peking 28. novembra (TASR) - Nadchádzajúci generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres si želá, aby bolo toto zoskupenie do budúcnosti pružnejšie a menej byrokratické. Mierové jednotky OSN by podľa jeho názoru mali disponovať lepším výcvikom a viac rešpektovať ľudské práva.

Guterres sa tak vyjadril počas svojej cesty do Číny, ktorá by podľa neho mohla byť mierovým sprostredkovateľom v konfliktoch na celom svete, píše agentúra AP.

Budúci šéf OSN taktiež povedal novinárom, že sa chce ubezpečiť, že všetky rozdielne oddelenia OSN "pracujú v záujme rovnakého účelu" a budú podliehať nezávislému verejnému hodnoteniu.

Zdôraznil tiež, že mierové sily OSN musia disponovať lepším vybavením a prejsť lepším výcvikom, aby sa predišlo porušovaniu práv žien a detí.

AP v tejto súvislosti pripomína, že mierové sily OSN na seba upriamili pozornosť verejnosti po zverejnení obvinení, na základe ktorých páchali sexuálne násilie na deťoch a iné sexuálne zločiny. Škandál sa vzťahuje na vojakov nasadených v Stredoafrickej republike a v Kongu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.