Škola v Považskej Bystrici chce získať centrum odbornej prípravy

Stredná odborná škola v Považskej Bystrici vznikla v roku 1974, jej vtedajší názov bol Stredné odborné učilište stavebné. Zameraná bola najmä na výučbu stavebných profesií, ale už v prvých rokoch existencie školy začali vyučovať aj automechanikov. Na snímke logo školy pri vstupe do budovy. V Považskej Bystrici 28. novembra 2016. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Považská Bystrica 28. novembra (TASR) – Aj po 40 rokoch od vzniku terajšej Strednej odbornej školy (SOŠ) v Považskej Bystrici sú nosnými stavbárske učebné odbory. Záujemcom o učebné odbory montér suchých stavieb, stolár, murár či maliar sú k dispozícií dielne, ktoré podľa riaditeľa školy Jána Kunovského patria k najmodernejším na Slovensku.

V roku 1996 sa nám a s prispením nemeckého partnera podarilo otvoriť veľké dielne v priemyselnom parku v Považskom Podhradí. Dielne sú na špičkovej úrovni, uchádzali sme sa aj o centrum odbornej prípravy, žiaľ, zatiaľ sme ho nedostali. Pevne verím, že v blízkej budúcnosti sa nám ho podarí získať. Bude to nielen prestíž pre školu, ale budeme môcť pripravovať aj žiakov pre firmy, robiť rôzne aktivity pre firmy, rekvalifikácie a budeme môcť vyučovať aj žiakov z iných škôl v tých profesiách, ktoré robíme my,“ doplnil Kunovský.

Ako dodal, pýchou školy sú dielne pre autárske profesie. V minulom roku sa škole vďaka projektu podarilo otvoriť moderné učebne zamerané na autodiagnostiku. „Učíme tam nielen našich žiakov, ale nám tam chodia na školenia aj pracovníci rôznych firiem. Od budúceho školského roku využijeme autodielne aj na prípravu žiakov novozriadeného učebného odboru mechanik hasičskej techniky. Absolventi nového odboru budú musieť vedieť opravovať nielen hasičskú techniku, ale aj iné automobily, ktoré prídu do servisu,“ doplnil riaditeľ.

Stredná odborná škola v Považskej Bystrici vznikla v roku 1974, jej vtedajší názov bol Stredné odborné učilište stavebné. Zameraná bola najmä na výučbu stavebných profesií, ale už v prvých rokoch existencie školy začali vyučovať aj automechanikov. Na snímke študent školy predvádza ukážku opravy motora počas nedávnej akcie Stredoškolák na trenčianskom výstavisku. V Považskej Bystrici 28. novembra 2016. FOTO TASR - Radovan Stoklasa Foto: TASR Radovan Stoklasa

Podobne ako ostatné odborné školy na Slovensku, aj SOŠ v Považskej Bystrici bojujú o nových žiakov. Klesajúci záujem je hlavne o stavbárske profesie. „Najmä v pohľade rodičov, výchovných poradcov, ale i detí stále pretrvávajú predsudky, že murárska profesia je o ručnom miešaní betónu, malty. V súčasnej dobe je to o úplne iných technológiách, ktoré výrazne uľahčujú práce a nie je to také náročné. Žiaľ, týchto chlapcov je čím ďalej, tým menej. Na strednom Považí je v popredí strojárstvo, a tak stavební odborníci nieže budú chýbať, ale už aj chýbajú,“ zdôraznil Kunovský.

Nových žiakov sa snažia do SOŠ v Považskej Bystrici pritiahnuť rôznymi spôsobmi. Organizujú dni otvorených dverí, v škole zriadili tvorivé dielne pre žiakov základných škôl, v ktorých robia rôzne práce s drevom, plechom, sadrokartónom. „Jedným z benefitov pre nových žiakov je možnosť urobiť si vodičský preukaz priamo v našej škole. Pred rokom sme zriadili školskú autoškolu, kde žiaci majú možnosť za výrazne zvýhodnených podmienok získať vodičský preukaz. Je to veľmi zaujímavé, máme už niekoľko absolventov. V dnešnej dobe je výhodné vlastniť vodičské oprávnenie už keď žiak skončí školu,“ doplnil Kunovský.

SOŠ Považská Bystrica je podľa riaditeľa jedinou komplexnou školou v regióne. „Máme priestory na teoretické vyučovanie, praktické vyučovanie, máme kuchyňu a školskú jedáleň, kde sa denne pripraví a vydá strava pre 700 žiakov našej školy, susednej strednej priemyselnej školy a pre verejnosť. Máme veľkú a dobre vybavenú telocvičňu s posilňovňou a plne vyťažený školský internát, ktorý využívajú na ubytovanie aj žiaci ostatných škôl z regiónu. Internát slúži v letných mesiacoch aj ako turistická ubytovňa,“ uzavrel riaditeľ s tým, že škola je aj vďaka spolupráci s rôznymi firmami vybavená najmodernejšou výpočtovou technikou, k dispozícii je wifi pripojenie a v každej triede je projektor s počítačom.


Škola sa podieľa na verejnoprospešných akciách

Stredná odborná škola v Považskej Bystrici sa okrem výučby stavbárov a autoopravárov zapísala do povedomia verejnosti aj ako škola, ktorá sa nemalou mierou podieľa na verejnoprospešných činnostiach. Pomáha mestu, nemocnici, základným a materským školám v Považskej Bystrici.

„Nedávno sme v spolupráci s Cechom maliarov Slovenska zorganizovali benefičnú akciu, kde sa počas jedného dňa podarilo vymaľovať celé neurologické oddelenie Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici. Škola to zastrešovala ako hlavný organizátor, farby, prácu a materiál poskytol sponzorsky Cech maliarov a súkromné spoločnosti,“ uviedol riaditeľ SOŠ v Považskej Bystrici Ján Kunovský.

Stredná odborná škola v Považskej Bystrici vznikla v roku 1974, jej vtedajší názov bol Stredné odborné učilište stavebné. Zameraná bola najmä na výučbu stavebných profesií, ale už v prvých rokoch existencie školy začali vyučovať aj automechanikov. Na snímke tablá absolventov zdobia chodby školy. V Považskej Bystrici 28. novembra 2016. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Ako dodal, počas celého roka priebežne pomáhajú rôznym organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Stolári nedávno poskladali pre materskú školu Dedovec dva domčeky pre deti, v dome smútku v miestnej časti Považská Teplá urobili žiaci školy fasády.

Žiaci našej školy sa pravidelne zúčastňujú celoslovenských i medzinárodných súťaží zručnosti, najmä stavbári dosahujú výborné výsledky. Obkladači a montéri suchých stavieb získali aj v tomto roku na medzinárodnej súťaži vo Vyškove tri medailové umiestnenia. Reprezentujú tak nielen školu a zriaďovateľa, ktorým je Trenčiansky samosprávny kraj, ale aj celé Slovensko,“ doplnil riaditeľ.

Škola sa zapojila do medzinárodného vzdelávacieho programu Erasmus, jej hlavným partnerom je momentálne stredná škola v moravskom mestečku Valašské Meziříčí. Podľa Kunovského sa spolupráca rozšíri o nemecké školy, rokovať o tom bude už v decembri na medzinárodnej konferencii v nemeckom Cottbuse.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.