Moskovský súd: Exminister Uľukajev zostane v domácom väzení

Na archívnej snímke z 25. januára 2016 ruský minister pre hospodársky rozvoj Alexej Uľukajev v Istanbule. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie zadržal ministra pre hospodársky rozvoj Alexeja Uľukajeva pre podozrenie z úplatkárstva. FOTO TASR/AP Foto: TASR AP

Moskva 28. novembra (TASR) - Moskovský mestský súd dnes potvrdil, že zatknutie bývalého ruského ministra ekonomického rozvoja Alexeja Uľukajeva bolo v súlade so zákonom. Informovala o tom dnes agentúra Interfax.

Súd dnes rozhodoval o Uľukajevovom odvolaní sa proti domácemu väzeniu, v ktorom tak bude do 15. januára 2017. Okrem potvrdenia rozsudku o domácom väzení zamietol Uľukajevovu žiadosť o každodenné prechádzky - po hodine ráno i večer. Nepovolil mu ani pravidelné lekárske prehliadky a možnosť komunikovať s médiami.

V rámci režimu domáceho väzenia tak Uľukajev bez súhlasu vyšetrovateľov nesmie opúšťať svoj byt, stýkať sa môže len s najbližšími príbuznými, svojimi advokátmi a vyšetrovateľmi. S výnimkou privolania záchrannej služby nesmie používať ani žiadne komunikačné zariadenia.

Uľukajev je obvinený z prijatia úplatku dvoch miliónov dolárov za kladné stanovisko k odkúpeniu polovičného podielu regionálnej ropnej spoločnosti Bašnefť ruským ropným gigantom Rosnefť. Zadržaný označil svoje obvinenie za provokáciu, svoju vinu poprel a odmieta vypovedať až do predloženia dôkazov.

Jeho advokáti dnes pred súdom žiadali zrušiť domáce väzenie kvôli procesuálnym chybám. Uľukajevov advokát Timofej Gridnev pred súdom poukázal na to, že jeho mandant v deň svojho zadržania strávil šesť hodín vo svojom aute zablokovanom agentmi ruskej tajnej služby FSB na výjazde z areálu spoločnosti Rosnefť. Advokát poukázal na to, že táto situácia bola de facto vzatím do vypočúvacej väzby, pričom dôvod zadržania - podozrenie z korupcie - Uľukajevovi oznámili až po šiestich hodinách zadržiavania.

Táto kauza vyvolala v Rusku šok, ale aj veľa dohadov. Hovorí sa, že nemusí ísť o boj s korupciou, ale o mocenský boj na najvyšších miestach.

Analytici poukazujú na to, že minister by sotva preberal úplatok v hotovosti. Dodávajú tiež, že v Rusku, kde je korupcia bežným javom, je úplatok vo výške dvoch miliónov dolárov pre ministra federálnej vlády "primalý", a to aj vzhľadom na objem kontraktu o predaji štátneho podielu Bašnefti.

Uľukajev patril vo vláde k liberálnemu krídlu. Je to rešpektovaný ekonóm, ktorý však v poslednom čase pri analýze ekonomickej situácie v Rusku postihnutom západnými sankciami vystupoval príliš optimisticky, napísala svojho času agentúra RIA Novosti. Analytici to hodnotia ako jeho úsilie hovoriť to, čo od neho žiada Kremeľ.

V moderných dejinách Ruska ešte nikdy nezadržali úradujúceho ministra federálnej vlády. Podľa spravodajskej stanice BBC je Uľukajev najvyššie postaveným ruským predstaviteľom, ktorého zadržali od roku 1991 - od neúspešného pokusu o štátny prevrat vo vtedajšom Sovietskom zväze.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.