Juhokórejská prezidentka je ochotná odstúpiť. Rozhodne parlament

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje, archívna snímka Foto: TASR/AP

Soul 29. novembra (TASR) - Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje dnes oznámila, že je odhodlaná odstúpiť z funkcie - o svojom politickom osude však nechá rozhodnúť parlament. Informovala o tom agentúra DPA.

Pak Kun-hje v televíznom prejave uviedla, že ak to bude nutné, je pripravená nechať poslancov rozhodnúť o tom, ako dlho by mala vo svojom úrade zostať. "Nechám na Národnom zhromaždení, aby určilo môj osud - vrátane skrátenia môjho funkčného obdobia," povedala.

Najvyššia juhokórejská predstaviteľka sa takto vyjadrila po tom, ako aféra okolo jej dôverníčky Čche Son-sil (60) vyhnala do ulíc státisíce ľudí vyzývajúcich na prezidentkino odstúpenie.

Pak je obviňovaná z toho, že umožnila Čche, ktorá nie je a ani nebola členkou vlády, neoprávnene zasahovať do oficiálnych záležitostí krajiny. Čche je momentálne vo vyšetrovacej väzbe, pričom nedávno voči nej vzniesli obvinenie.

Čche je okrem iného podozrivá z toho, že svoju dlhoročnú známosť s prezidentkou využila na získanie darov na založenie dvoch súkromných nadácií. Na účty týchto nadácií previedla približne 70 miliónov dolárov, ktoré získala od vplyvných juhokórejských firiem a spoločností. Vplyv na politické dianie mala Čche aj v tom, že jej prezidentka dávala redigovať svoje vyhlásenia a prejavy ešte pred ich zverejnením.

Pak sa v uplynulých týždňov za aféru okolo svojej dôverníčky už niekoľkokrát verejne ospravedlnila, jej popularita však podľa minulotýždňového prieskumu verejnej mienky v dôsledku tohto škandálu klesla na štyri percentá.

Za odstúpenie hlavy štátu demonštrujú posledné týždne státisíce Juhokórejčanov doma a mnohí ďalší v cudzine. Mohutné protesty sa v metropole Soul konajú každú sobotu a opozičné strany už začali podnikať kroky potrebné na začatie procesu odvolávania prezidentky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.