Veľký evanjelický kostol v Bratislave vysvätili pred 240 rokmi

Martin Luther Foto: Wikipédia

Bratislava 29. novembra (TASR) - Veľký evanjelický kostol na Panenskej ulici v Bratislave s kapacitou 2000 veriacich vysvätili pred 240 rokmi 30. novembra 1776.

Kostol s výbornou akustikou sa pôvodne volal Nemecký evanjelický kostol. Postavili ho v rokoch 1774-1776 podľa návrhu staviteľa Mateja Walcha v slohu barokového klasicizmu.

Prosbu o možnosť postavenia nového chrámu zaslal evanjelický zbor do rakúskej Viedne cisárovnej habsburskej monarchie vo februári 1774. Povolenie na stavbu zbor dostal začiatkom júna 1774 a už 24. júna 1774 položil základný kameň budúceho chrámu. Podľa cisárskych nariadení kostol s vchodom z vedľajšej ulice musel stáť mimo mestského centra, jeho strecha nesmela presiahnuť okolitú zástavbu a nemohol mať vežu.

Monumentálny obdĺžnikový centrálny priestor kostola s kazateľnicovým oltárom a s dvoma poschodiami chórov prekrýva klenba s piatimi poľami. Oltár s kazateľnicou je dielom Petra Brandenthala, oltárny obraz Krista v Emauzách namaľoval Adam Friedrich Oeser, bratislavský rodák, profesor akadémie v nemeckom Lipsku.

Chrám za 46.546 zlatých a 42 grajciarov bol dokončený v novembri 1776 a celú sumu hradili veriaci z milodarov.

Vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici sa v deň výročia jeho vysvätenia v stredu 30. novembra bude konať slávnostný koncert pri príležitosti 25. výročia obnovenia činnosti Evanjelickej diakonie (ED) Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. Záštitu nad koncertom prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.