Sociálna poisťovňa dostane v budúcom roku od štátu 501,06 milióna eur

Sociálna poisťovňaFoto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 29. novembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) v budúcom roku dostane zo štátneho rozpočtu 501,06 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu SP na rok 2017, ktorý dnes schválil parlament.

Celkové zdroje SP majú v budúcom roku dosiahnuť 8,19 miliardy eur. Celkové výdavky sú rozpočtované vo výške 7,64 miliardy eur.

Na príjem poisťovne od ekonomicky aktívnych osôb by mali v roku 2017 pozitívne vplývať prijaté legislatívne opatrenia, najmä novelizácia zákona o sociálnom poistení. Zvyšuje sa totiž maximálny  vymeriavací základ na odvod poistného na 7-násobok všeobecného vymeriavacieho základu z 5-násobku.

Schválený rozpočet SP taktiež počíta s nárastom výdavkov základného fondu nemocenského poistenia z dôvodu zvýšenia maximálneho vymeriavacieho základu na výpočet dávok nemocenského poistenia z 1,5-násobku na 2-násobok všeobecného vymeriavacieho základu a s nárastom výdavkov základného fondu nemocenského poistenia z dôvodu zvýšenia materskej dávky zo 70 % na 75 % vymeriavacieho základu.

Poslanci schválili pozmeňujúci návrh, ktorým sa upravili výdavky poisťovne v jednotlivých fondoch pre budúci rok. Základný fond nemocenského poistenia by mal disponovať sumou 535,04 milióna eur, v základnom fonde starobného poistenia má byť 5,8 miliardy eur, základný fond invalidného poistenia má disponovať sumou 933,9 milióna eur, základný fond úrazového poistenia má disponovať čiastkou 50,3 milióna eur, v základnom fonde garančného poistenia bude 16,7 milióna eur, v základnom fonde poistenia v nezamestnanosti bude 153,1 milióna eur a v správnom fonde bude vyčlenených 106 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.