Pravidlá pre náhradu škody pri porušovaní súťažného práva sa zmenia

Budova Ministerstva spravodlivosti a Najvyššieho súdu SR v Bratislave. Foto: TASR/Peter Hudec

Bratislava 29. novembra (TASR) – Pravidlá pre náhradu škody pri porušovaní súťažného práva sa budú od 27. decembra meniť. EÚ totiž zjednocuje pravidlá pre nároky plynúce z náhrady škody spôsobenej, respektíve utrpenej v dôsledku porušenia ustanovení práva hospodárskej súťaže členských štátov a EÚ. Tie majú byť po novom konzistentné, čo zabezpečuje európska smernica, ktorú Slovensko preberá do svojho právneho poriadku.

Ministerstvo spravodlivosti SR v tejto súvislosti vypracovalo zákon o niektorých pravidlách uplatňovania nárokov na náhradu škody vzniknutej porušením práva hospodárskej súťaže, ktorý dnes 106 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR. Právna norma ustanovuje pravidlá pre účinné uplatňovanie náhrady škody vzniknutej porušovaním súťažného práva.

Nová úprava zákonných podmienok uplatňovania náhrady škody zabezpečuje harmonizáciu slovenského právneho poriadku s pravidlami smernice. Vymedzuje zákonné podmienky na uplatnenie práva na úplnú náhradu škody a ustanovuje pravidlá pre spoločnú a nerozdielnu zodpovednosť za škodu spôsobenú porušením ustanovení práva hospodárskej súťaže členských štátov a EÚ.

Zavádza tiež inštitút prenesenia zvýšenia ceny pri uplatňovaní práva na náhradu škody, osobitné ustanovenia o konaní o náhradu škody a osobitné ustanovenia týkajúce sa sprístupňovania dôkazov. Právo na náhradu škody sa má po novom priznať všetkým fyzickým aj právnickým osobám – spotrebiteľom, podnikom a orgánom verejnej moci, a to nezávisle od existencie priameho zmluvného vzťahu s porušujúcim podnikom a bez ohľadu na to, či existuje predchádzajúce zistenie porušenia orgánom hospodárskej súťaže.

Každý, kto utrpel škodu v dôsledku takéhoto porušenia, sa môže domáhať náhrady skutočnej škody, náhrady zisku, o ktorý prišiel, ako aj úroku bez ohľadu na to, či sú tieto kategórie vo vnútroštátnom práve vymedzené samostatne alebo kombinovane. Poškodená osoba, ktorá preukázala, že jej v dôsledku porušenia práva hospodárskej súťaže bola spôsobená škoda, musí na to, aby za ňu získala náhradu, preukázať aj jej rozsah.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.