Exprezidenta Janukovyča podozrievajú z vlastizrady, budú ho vypočúvať

Viktor Janukovyč Foto: TASR/AP

Kyjev 29. novembra (TASR) - Ukrajinská generálna prokuratúra predvolala na výsluch exprezidenta Viktora Janukovyča, ktorý je podozrivý zo spáchania vlastizrady.

Ako dnes informovala agentúra Ukrinform, Janukovyč je predvolaný na výsluch, ktorý sa uskutoční 5. a 9. decembra na Hlavnej vojenskej prokuratúre v Kyjeve.

Vznesenie podozrenia zo spáchania vlastizrady voči Janukovyčovi oznámil ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko v pondelok počas prestávky v zasadaní súdu v Kyjeve, ktorý Janukovyča vypočúval ako svedka v prípade streľby do protivládnych demonštrantov z februára roku 2014.

Lucenko dodal, že okrem vlastizrady je Janukovyč podozrivý z napomáhania orgánom Ruskej federácie v úmyselných činoch spáchaných s cieľom zmeniť hranice územných celkov a štátnych hraníc Ukrajiny. Podozrivý je aj z narušenia poriadku a rozpútania agresívnej vojny.

Vzhľadom na to, že Janukovyč sa zdržiava mimo územia Ukrajiny, nereaguje na výzvy ukrajinských súdov a skrýva sa pred nimi, Lucenko svoje oznámenie o vznesení podozrenia vyslovil ústne. Následne ho v písomnej forme odovzdal aj Janukovyčovmu advokátovi.

Predvolanie na výsluch bolo zaslané aj na všetky známe adresy, na ktorých by sa Janukovyč mohol zdržiavať: v Kyjeve, v obci Novi Petrivci v Kyjevskej oblasti a v ruskom Rostove na Done.

Viacerí ukrajinskí právnici medzičasom upozornili, že ústne oznámenie o vznesení podozrenia nemá prakticky nijakú právnu silu a je nutné doručiť ho v písomnej forme.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.