Schvaľovanie zákona o transformácii SAV sa asi posunie až na ďalší rok

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 30. novembra (TASR) - Zákon o verejných výskumných inštitúciách, ktorý má zabezpečiť transformáciu ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejné výskumné inštitúcie (VVI) a zároveň upraviť ich financovanie, by sa na rokovanie vlády mohol vrátiť začiatkom roku 2017. Predpokladá to predseda SAV Pavol Šajgalík. Novela zákona neprešla tento rok v septembri vládou, keď kabinet o tomto bode prerušil rokovanie. Vyskytol sa totiž problém ohľadom majetku.

SAV v súčasnosti spravuje majetok štátu, no ten by mal prejsť podľa nového zákona na VVI. Vedci by tak mohli tento majetok predať, alebo inak zhodnocovať. Vláde pri tomto bode chýbajú väčšie poistky. Šajgalík uplynulý týždeň potvrdil, že tento problém sa ešte definitívne nevyriešil. SAV už prišla s riešením, aby o prebytočnosti nehnuteľného majetku, ktorý by prešiel pod SAV, rozhodovala vláda. "Pokiaľ je toto prekážka, Slovenskej republike určite pomôže, keby sme ten zákon dostali aj s tým obmedzením, že o tom bude rozhodovať vláda," dodal Šajgalík.

Po prijatí zákona o VVI už volajú aj reprezentanti priemyslu. Podľa nich aktuálne legislatívne nastavenie SAV dnes firmám nedovoľuje naplno využiť jej výskum. V súčasnosti totiž SAV pôsobí ako štátna rozpočtová organizácia. Tá nie je určená na podnikanie, nerobí zmluvy o dodaní služieb pre priemysel, resp. hospodársku sféru. „Jednoznačne treba pripraviť zákon o verejno-výskumných inštitúciách, pretože súčasný právny stav bráni tomu, aby výsledky výskumu slúžili konkrétnym odberateľom v oblasti priemyslu,“ uviedol prezident spoločnosti Matador Štefan Rosina.

Zákon o verejných výskumných inštitúciách sa pripravoval od jesene 2014. Prešiel aj Legislatívnou radou vlády SR. Od medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona existovali výhrady. Tie sa týkali najmä foriem hospodárenia s majetkom verejných výskumných inštitúcií. Transformácia ústavov SAV mala pôvodne prebehnúť k 1.1.2016.

Zámerom zákona je vytvorenie osobitného typu právnickej osoby - verejná výskumná inštitúcia, ktorej hlavnou úlohou bude najmä výskumná činnosť. Pôjde o právnickú osobu, ktorá bude na rozhraní medzi verejnoprávnou inštitúciou a neziskovou organizáciou.

Na rozdiel od viacerých doterajších výskumných organizácií, ktoré sú rozpočtovými organizáciami alebo príspevkovými organizáciami, bude VVI disponovať vlastným majetkom. Jej hlavným zdrojom budú finančné prostriedky poskytované zriaďovateľom zo štátneho rozpočtu. Takéto inštitúcie sa budú môcť pritom uchádzať aj o ďalšie prostriedky z verejných zdrojov, najmä rezortné dotácie, či iné granty. VVI bude môcť vykonávať aj podnikateľskú činnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.