O valorizáciu dôchodku netreba žiadať, zvýšený bude automaticky

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 1. decembra (TASR) - Približne 1.370.000 všetkých druhov dôchodkov sa týka ich zvýšenie od 1. januára 2017. Zvýšia sa o 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku. Uviedla to dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave Ľudmila Grauzelová zo Sociálnej poisťovne (SP).

Ako informovala, termín vyplatenia zvýšeného dôchodku sa uskutoční vo zvyčajný deň výplaty dôchodku. O jeho zvýšenie občan nemusí žiadať, dôchodky mu Sociálna poisťovňa zvýši automaticky. Dôchodky v novej, zvýšenej sume, Sociálna poisťovňa prvý raz vyplatí vo výplatnom termíne dôchodku v januári 2017. Teda, ak dôchodca, dostáva penziu 10. deň v kalendárnom mesiaci, bude zvýšená vyplatená 10. januára 2017. Súčasne sa mu vyplatí aj doplatok za obdobie od 1. januára do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2017. O zvýšení budú dôchodcovia informovaní písomným rozhodnutím, ktoré dostanú poštou.

Rozhodnutie o zvýšení dôchodku bude SP zasielať postupne od 27. decembra 2016 tak, aby v čase jeho výplaty v novej výške každý už toto rozhodnutie mal.

Ako zdôraznila Grauzelová, v praktickom živote môžu nastať tri situácie, odkedy poisťovňa zvýši dôchodok, a to od 1. januára 2017, ak bol dôchodok priznaný pred 1. januárom 2017 a vypláca sa k tomuto dňu, od priznania dôchodku v roku 2017, ak bude dôchodok priznaný v roku 2017, alebo od opätovného vzniku nároku na výplatu dôchodku, ak sa dôchodok 1. januára 2017 nevypláca a vyplácať sa začne v priebehu roku 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.