DUBAČOVÁ: Zlúčenie termínu volieb smeruje proti nezávislým kandidátom

Viera Dubačová Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 1. decembra (TASR) - Zákon, ktorý má viesť k zlúčeniu termínu krajských a komunálnych volieb, je namierený proti nezávislým kandidátom. Myslí si to poslankyňa Národnej rady SR za OĽaNO-NOVA Viera Dubačová. Zmenu by si podľa nej a Martina Klusa zo SaS zaslúžili nie volebné pravidlá, ale územné členenie Slovenska. Diskutovať by sa podľa nich mohlo aj o možnosti zrušenia krajov.

"Tento zákon má utlmiť vzrastajúcu silu nezávislých kandidátov. Je to snaha presadiť sa na úkor čoraz silnejších nezávislých kandidátov. Pri takomto systéme bude pre nezávislých ťažké presadiť sa," povedala dnes v pléne k novele ústavy z dielne Smeru-SD a Mosta-Híd. Koaličné strany si od návrhu na zlúčenie termínu volieb sľubujú úsporu aj zvýšenie volebnej účasti na týchto voľbách. Dubačová tieto efekty nepredpokladá.

Nízka volebná účasť podľa nej nevyplýva z nezáujmu občanov, ale zrejme z toho, že sa občania nestotožnili s umelými vyššími územnými celkami. "Ľudia netušia o kompetenciách VÚC alebo ich považujú za málo dôležité," uviedla. Riešenie účasti na tomto type volieb vidí Dubačová buď v zmene územného členenia, alebo v kompetenčnom posilnení samosprávnych krajov. Tiež volá po osvete.

Martin Klus zo SaS nesúhlasí, že zjednotením termínu nedôjde k zvýšeniu volebnej účasti. "Ten predpoklad zvýšenia je pomerne veľký," poznamenal. Tiež si však myslí, že by bolo dobré zamyslieť sa nad zmenou územného členenia. "Súčasné celky sú umelé. Na tom sa zhodneme asi všetci. Tých osem krajov bolo jedno veľké nešťastie, s takouto samosprávou sa občania nestotožnili. Bavme sa aj o možnosti zrušiť celky," poznamenal v pléne.

Koaliční poslanci chcú navrhovanými zmenami dosiahnuť, aby v roku 2022 boli krajské aj komunálne voľby súčasne. Keďže ide o zmeny najvyššieho zákona štátu, musí za ne zahlasovať aspoň 90 členov snemovne. Koalícia tak bude potrebovať podporu aspoň časti opozície.

"Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo v konečnom dôsledku mu nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch," vysvetľujú navrhovatelia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.