SULÍK: Progresívne Slovensko považujem za možného spoluhráča

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík Foto: TASR/Martin Baumann

Brusel/Bratislava 1. decembra (TASR) – Vznikajúcu politickú stranu Ivana Štefunka Progresívne Slovensko (PS) považujem za možného spoluhráča, nie konkurenta, uviedol pre TASR predseda SaS a europoslanec Richard Sulík. Myslí si, že súčasná vládna koalícia v tejto podobe nevydrží do konca volebného obdobia. Z prípadnej spolupráce vylúčil len stranu Smer-SD a Mariana Kotlebu.

"Je to rozhodne možný spoluhráč, jednoznačne. Mňa trochu prekvapuje také to divadlo, čo robia okolo toho. Všetci vedia, že z toho bude politická strana a oni sa tvária ako nejaký think-tank," skonštatoval Sulík na adresu Štefunkovho občianskeho združenia Progresívne Slovensko. Štefunka označil za slušného a schopného človeka, ktorého pozná desať rokov a poprial mu veľa šťastia v politike.

"Nemám obavu, že nám zoberú veľa voličov, pretože táto strana bude po prvé dosť ľavicová a bude výrazne proimigrantská," vysvetlil svoj postoj predseda SaS s tým, že PS bude jedinou stranou na slovenskej politickej scéne obhajujúcou prijímanie migrantov.

Sulík sa neobáva, že by mu Štefunkova formujúca sa strana mohla v budúcnosti zobrať voličov, pretože je na rozdiel od SaS ľavicová. Predpokladá, že by mohla prebrať časť elektorátu strany Most-Híd.

Ivan Štefunko dnes pre denník Sme uviedol, že má ambíciu dostať sa do vlády. Nepotvrdil, ani nevyvrátil chýry, že prezident SR Andrej Kiska by mohol vstúpiť do PS, keby sa definitívne transformovalo do politickej strany. Priznal ale, že on aj ďalší členovia PS sú si s prezidentom hodnotovo blízki.

V októbri vznikla strana TOSKA, ktorú založil trenčiansky primátor Richard Rybníček. Sulík označil jej začiatky za "nešťastné". Myslí si, že spôsob financovania strany prostredníctvom priamej podpory od občanov a podnikateľov je nereálny.

Rovnako Rybníčkovi, ktorého osobne pozná, vyčíta, že návrh zmeny územnosprávneho členenia Slovenska nie je dobrý. "To je dobré, že máme jeden volebný obvod pri parlamentných voľbách," vyhlásil Sulík. Rybníček chce jeden volebný obvod zrušiť, pretože podľa neho "najviac vyhovuje autoritárskym vodcom."

V súvislosti s dohadmi, že po skončení slovenského predsedníctva v Rade EÚ by mohli nastať zmeny vo vládnej koalícii, Sulík uviedol: "Mám veľké pochybnosti o tom, že Robert Fico to bude ťahať až do konca volebného obdobia." V prípade tvorby novej vládnej koalície je predseda SaS ochotný spolupracovať so všetkými stranami s výnimkou Smeru-SD a strany Mariana Kotlebu ĽSNS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.