Slovenskom sa preženie metelica, dajte si pozor na cestách

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 2. decembra (TASR) - Keď v advente je iňavica (inovať) na stromoch, bude veľa ovocia - tak znie pranostika ku dnešnému dňu. Piatok bude polooblačno až oblačno, miestami môžeme očakávať snehové prehánky. Teploty dosiahnu 0 až 5 stupňov Celzia.

Meškajú aj vlaky Regiojetu

Dopravná situácia je na Slovensku pre nepriaznivé počasie a neprejazdnosť trate v podtatranskom úseku medzi Liptovom a Popradom veľmi komplikovaná a cestujúci sa musia pripraviť na dlhé meškania, upozorňuje súkromný dopravca RegioJet.

"Mrzí nás to, robíme maximum, ale podmienky sú skutočne veľmi nepriaznivé," zhodnotil hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj. Nočný spoj dopravcu z Prahy a rovnako aj ranný spoj z Košíc do Bratislavy majú podľa jeho slov meškanie v rozsahu troch až štyroch hodín.

Na snímke policajný pyrotechnik za pomoci zrkadla prehľadáva podvozok IC vlaku spoločnosti RegioJet v ktorom anonym nahlásil umiestnenie bomby na hlavnej vlakovej stanici v Poprade vo štvrtok 31. marca 2016. Foto: TASR/Oliver Ondráš

"Pri obidvoch týchto spojoch bola v úseku Liptovský Hrádok - Štrba - Poprad-Tatry zavedená náhradná autobusová doprava," opísal hovorca. Súpravy oboch spojov sa podľa jeho slov premenili, aktuálne by teda mali pokračovať v jazde, avšak budú mať uvedené meškanie pri príjazde do cieľových staníc.

To podľa Ondrůja ovplyvní tiež jazdu ďalších spojov, na ktoré súpravy prechádzajú. Oneskorený je tiež ranný spoj dopravcu z Košíc do Prahy s odjazdom pred 8.00 h, ktorý by zatiaľ podľa doterajších predpokladov mal odchádzať z Košíc v čase odjazdu spoju po 11.00 h, a to v spojenej súprave vezúcej spoje RJ 404 z Košíc do Bratislavy a RJ 1012 z Košíc do Prahy.

"Cestujúcich informujeme SMS správami, odporúčame im priebežne sledovať informácie o odjazdoch a príjazdoch spojov, prípadne cestovať odklonovou trasou aj s inými dopravcami," doplnil Ondrůj. Napríklad cez Zvolen či Banskú Bystricu.

"Tým, ktorí nemusia cestovať, umožňujeme bezplatné storno ich lístka alebo prerezervovanie na iný dátum," vysvetlil. Samozrejme, hneď ako sa Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR) podarí zaistiť zjazdnosť trate, bude dopravca podľa hovorcu robiť všetko pre to, aby situáciu čo najskôr uviedol do normálu. "Cestujúcim sa za spôsobené komplikácie ospravedlňujeme. Robíme maximum pre minimalizáciu následkov zastavenia prevádzky, ale dosahy na pohodlie a včasnosť jazdy spojov sú aj napriek všetkému úsiliu zásadné," uviedol Ondrůj.

Na viacerých železničných úsekoch je prerušená doprava

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú cestujúcich, že v dôsledku nepriaznivého počasia, výdatného sneženia, silnej víchrice a popadaných stromov na trať je úplne alebo čiastočne prerušená železničná doprava na viacerých úsekoch Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

"Najvážnejšia je situácia v úseku Východná – Kráľova Lehota. Cestujúci v úseku Košice – Žilina – Bratislava preto musia počítať počas celého dňa s výrazným meškaním vlakov. ŽSR majú na odstraňovanie následkov nepriaznivého počasia nasadené všetky sily a prostriedky. Za vzniknuté meškanie sa cestujúcim ospravedlňujú," uviedla hovorkyňa, pričom komplikácie sa začali počas uplynulej noci v dôsledku nárazu medzinárodného rýchlika do popadaných stromov. Pre cestujúcich z osobných vlakov je zabezpečená náhradná autobusová doprava.

Sneh komplikuje situáciu aj na Tatranskej elektrickej a ozubnicovej železnici (TEŽ). "V úsekoch Poprad Tatry TEŽ – Štrbské Pleso, Štrba Ozubnicová železnica (OŽ) – Štrbské Pleso OŽ, Starý Smokovec – Tatranská Lomnica TEŽ bola potrebná snehová fréza na sprejazdnenie týchto úsekov. Frézovanie sa začalo včera krátko pred polnocou a pokračovalo až do dnešného rána," spresnila Pavliková.

Od 5.27 h je v dôsledku spadnutých stromov na trať úplne prerušená aj železničná doprava v úseku Smolenice – Dúbrava a od 8.25 h aj v úseku Čadca – Kysucké Nové Mesto.

Sneh komplikuje situáciu aj na tatranských železniciach

Sneh komplikuje situáciu aj na Tatranskej elektrickej a ozubnicovej železnici (TEŽ). Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavliková.

V úsekoch Poprad Tatry (TEŽ) – Štrbské Pleso, Štrba – Štrbské Pleso (ozubnicová železnica), Starý Smokovec – Tatranská Lomnica (TEŽ) bola potrebná jazda snehovej frézy na sprejazdnenie týchto úsekov. Frézovanie začalo ešte vo štvrtok 1. decembra krátko pred polnocou a pokračovalo až do dnešného rána.

Všetky cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné

Na území Žilinského kraja sú všetky cesty zjazdné, horské priechody Čertovica a Donovaly sú pre nákladnú dopravu uzavreté. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík.

Podľa cestárov sú diaľnice a rýchlostné cesty mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu do dvoch centimetrov a cesty I. triedy mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu od jedného do päť centimetrov. Cesty II. triedy sú mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu od jedného do päť centimetrov alebo s utlačeným snehom do desať centimetrov. Cesty III. triedy sú mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu do jedného centimetra.

V Žilinskom kraji sú celú zimu pre nákladné autá s dĺžkou viac ako 12 metrov zatvorené horské priechody Semeteš, Rovná Hora, Huty a Príslop. Z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej ani cez Rovnú Horu medzi Terchovou a Zázrivou nesmú v zime jazdiť kamióny nad 7,5 tony. Pre vozidlá dlhšie ako desať metrov je celú zimu zatvorená aj cesta I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom.

Bratislavskí hasiči zasahovali v noci 22-krát

Počas štvrtkového (1.12.) večera a uplynulej noci zasahovali hasiči v súvislosti so silným vetrom najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Bratislavskí hasiči boli vyslaní k 22 takýmto prípadom, hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku absolvovali deväť výjazdov a príslušníci Hasičského a záchranného útvaru 13. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Išlo najmä o odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest, miestnych komunikácií a osobných motorových vozidiel, spadnutých stĺpov elektrického vedenia, telefónnych stĺpov, strhnutých striech. Niektoré štátne cesty v okrese Malacky boli úplne neprejazdné. Celkom zasahovalo 86 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 23 kusmi hasičskej techniky," spresnila Farkasová.

V Trnavskom kraji mali hasiči podľa nej 14 výjazdov. Odstraňovali spadnuté stromy z cestných komunikácií a uvoľnenú strechu na prístrešku. "Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Trnave zasahovali štyrikrát, dunajskostredskí hasiči boli vyslaní k siedmim udalostiam, galantskí k dvom a piešťanskí zasahovali raz. Celkom bolo v teréne 49 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 14 kusmi hasičskej techniky," uviedla Farkasová.

Dnes po 6. hodine vyslali hasičov do detského hospicu v obci Ľubica v okrese Kežmarok, kde došlo pre zlú poveternostnú situáciu k prerušeniu dodávky elektrickej energie. Hasiči podľa Farkasovej okamžite poskytli zariadeniu elektrocentrálu, ktorá už viac ako tri hodiny zabezpečuje činnosť zdravotníckych prístrojov.

Vo vysokých polohách Tatier hrozia lavíny

Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier sa vplyvom intenzívnej periódy sneženia a extrémne silného vetra vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Ilustračná snímka Foto: TASR / Pavol Ďurčo

"Celkovo pripadlo 60 až 120 centimetrov nového suchého snehu, ktorý je však veľmi nerovnomerne rozložený. Najviac snehu je na záveterných svahoch, pod sedlami a v žľaboch vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov," uviedol s tým, že uvoľnenie lavíny na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení, vyskytnúť sa však môžu aj stredne veľké spontánne lavíny z nového snehu.

V Malej Fatre a v Nízkych Tatrách sa v nadmorskej výške nad 1700 metrov vytvorilo mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň. Vplyvom doznievajúceho sneženia a silného vetra je však tendencia lavínového nebezpečenstva mierne stúpajúca.

Na horách trvajú seriózne zimné podmienky. Teplota vzduchu sa ráno pohybovala v rozmedzí od mínus 15 do mínus troch stupňov Celzia. Vo vysokých polohách fúkal extrémne silný severozápadný vietor s rýchlosťou sedem až 20, v nárazoch na hrebeňoch 30 až 35 metrov za sekundu. Za poslednú periódu sneženia pripadlo v oblasti Tatier a Malej Fatry ďalších 15 až 40 centimetrov nového suchého snehu. V Nízkych Tatrách a vo Veľkej Fatre od 10 do 20 centimetrov.

Mestskí policajti v Bratislave zasahovali pre silný vietor

Mestskí policajti v Bratislave počas noci zo štvrtka (1. 12.) na piatok (2. 12.) zasahovali na viacerých miestach v hlavnom meste pre silný vietor. TASR informoval hovorca mestskej polície v Bratislave Peter Pleva.

"Mestským policajtom boli nahlásené viaceré mimoriadne udalosti, keď popadané stromy a reklamné pútače spôsobovali problémy najmä v doprave," uviedol Pleva.

V Karlovej Vsi na ulici Nad Dunajom spadol strom, ktorý museli odstrániť hasiči. "Krátko pred štvrtou hodinou ráno po telefonáte z mestskej polície hasiči smerovali aj na Agátovú ulicu v Dúbravke. Tu hliadka mestskej polície pomáhala hasičom pri odstraňovaní spadnutého stromu z cesty," doplnil Pleva.

V Petržalke ráno na Osuského ulici vietor po okolí rozfúkal zatepľovací materiál zo stavby a na Einsteinovej ulici jedna z hliadok musela z cesty odstrániť spadnutý reklamný pútač.

Prešovskí hasiči odstraňovali v noci popadané stromy, pomáhali aj v hospici

Veterné počasie v Prešovskom kraji komplikovalo v noci život hasičom hlavne v severných okresoch ako Kežmarok, Poprad, Svidník, Levoča, Stropkov, Medzilaborce, Sabinov. Zo štvrtka na piatok (1. – 2. decembra) mali 13 výjazdov. V teréne bolo 37 hasičov s 13 vozidlami, odstraňovali predovšetkým popadané stromy.

Dnes ráno krátko po šiestej hodine pomáhali hasiči v hospici v Ľubici (okres Kežmarok), kde vypadol elektrický prúd. Priviezli im elektrický agregát, aby deti napojené na prístroje mohli dostať potrebnú starostlivosť. Okolo 8.00 h elektrikári poruchu odstránili a elektrina už funguje v celom meste.

Aktuálne hasiči zasahujú v Levoči, kde na jednej budove vietor poškodil strechu. Ráno sa stalo aj niekoľko dopravných nehôd, ktoré sa zaobišli bez vážnejších zranení.

TASR informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru.

Výstrahy pred vetrom

Výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom vydal v Banskobystrickom, Nitrianskom, Trnavskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Výskyt silného vetra môže krátkodobo dosiahnuť v nárazoch 80 až 100 km/h. "Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," upozorňujú meteorológovia.

Výstraha, SHMÚ Foto: www.shmu.sk

Na horách bude vietor ešte intenzívnejší, ustať by mal v piatok podvečer. Výstrahu prvého stupňa pred silným vetrom vydali v Trenčianskom a Košickom kraji.

Snehové záveje by sa v piatok mali tvoriť v niektorých častiach Žilinského, Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického a Prešovského kraja. Asi 25 až 45 centimetrov nového snehu môže napadnúť v niektorých oblastiach Banskobystrického a Prešovského kraja.

Meteorológovia varujú taktiež pred snežením a to predovšetkým v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, kde vydali výstrahu prvého stupňa.

Slovenská správa ciest varuje pred prevažne vlhkým až mokrým povrchom vozoviek. Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné. "Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je v južných častiach Slovenska suchý až mokrý, inde sú vozovky mokré alebo pokryté vrstvou čerstvého až utlačeného snehu do 3 centimetrov, na Orave miestami do 4 až 5 centimetrov, na cestách nižších kategórií najmä na Orave, Kysuciach a hornom Považí do 4 až 5 centimetrov, miestami až do 10 centimetrov," uvádza na webe zjazdnosť.sk.

Víkend bude predovšetkým na severe Slovenska aj naďalej veterný s hrozbou snehových jazykov a závejov.

Predpoveď počasia

Počasie v regiónoch:
Na západnom Slovensku prevažne oblačno, prehánky dažďa so snehom. Najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C.
Na strednom Slovensku prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty 2 až -3 a najvyššie denné 0 až 4 stupňov C.
Na východnom Slovensku prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty 2 až -2 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Počasie na horách:
Vo výške 1000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -4 a najvyššia denná -2 stupne C.
Vo výške 1500 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -7 a najvyššia denná -5 stupňov C.
Vo výške 2000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -10 a najvyššia denná -8 stupňov C.

Podrobnú predpoveď počasia nájdete na počasie Teraz.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.