Pod Tatrami sa tvoria snehové jazyky, od večera hrozia riadne mrazy

Ilustračné foto. Foto: Čitateľ Marek

Prešov 3. decembra (TASR) – Cesty na východe Slovenska sú zjazdné. Uzavreté sú iba úseky ciest tretej triedy Štrba – Šuňava, Lučivná, Štrba – Važec, kde sa vytvárajú snehové jazyky. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SUC PSK) ešte v piatok (2.12.) o 9.00 h vyhlásila prvý situačný stupeň pre oblasť Poprad, ktorý naďalej trvá. Záveje sa tvoria aj na ceste prvej triedy na Pustom Poli v okrese Stará Ľubovňa a na cestách tretej triedy v oblasti Poprad.

Ostatné cesty sú prevažne mokré, v nižších polohách je kašovitá vrstva snehu do jedného centimetra. V severných okresoch zas utlačená vrstva snehu od dvoch do piatich centimetrov.

Miroslav Milý zo SUC PSK informoval, že cestári v Prešovskom kraji sú v teréne. Počas poslednej služby prepluhovali vyše 7000 kilometrov, posypali vozovky inertným aj chemickým materiálom, v teréne bolo 85 mechanizmov.

Poriadne sa ochladí, na mínus 19 stupňov

Na strednom a východnom Slovensku dnes hrozia mrazy až do -19 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu 1. stupňa, ktorá potrvá od dnešnej 21.00 h do nedele (4.12.) 09.00 h.

Meteorológovia v okresoch stredného a východného Slovenska očakávajú miestami dosiahnutie minimálnej teploty vzduchy -15 až -19 stupňov Celzia. Takáto nízka teplota podľa SHMÚ predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch.

Výstraha SHMÚ Foto: www.shmu.sk

SHMÚ dnes varuje aj pred silným vetrom na hrebeňoch Tatier, ktorý môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 90 až 115 kilometrov za hodinu. V okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa treba počítať s tvorbou snehových jazykov a závejov. Ako sa uvádza na stránke Slovenskej správy ciest (SSC), horský priechod Čertovica je stále uzatvorený pre vozidlá nad 3,5 tony. Na Čertovici sa navyše tvoria snehové jazyky a záveje pre silný nárazový vietor. Podobne je tomu na ceste II/529 v okolí Brezna.

Záveje sú na strednom Slovensku

Snehové jazyky a záveje sa tvoria aj na cestách II/529 - Vrchslatina a II/584 - Srdiečko. Na cestách II/529 v úseku Vrchslatina - Brezno a II/584 v úseku Srdiečko - Bystrá (I/72) sú nutné snehové reťaze pre všetku dopravu.

Dispečing správy ciest upozorňuje aj na poľadovicu v oblasti Žiar nad Hronom. Silný nárazový vietor je hlásený z okolia Banskej Štiavnice. Pre vozidlá nad 10 m je uzatvorený horský priechod Veľké Pole.

V Tatrách trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier trvá vplyvom intenzívnej periódy sneženia a extrémne silného vetra zvýšené lavínové nebezpečenstvo - 3. stupeň. Informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

Celkovo pripadlo 60 až 130 cm nového suchého snehu, ktorý je však veľmi nerovnomerne rozložený. Najviac snehu je na záveterných svahoch, pod sedlami a v žľaboch vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavíny na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení, vyskytnúť sa však môžu aj stredne veľké spontánne lavíny z nového snehu,“ uviedol Kyzek.

Ako dodal, veľké množstvo nového snehu je nafúkané do dolín a na hranicu lesa a kosodreviny. V Malej Fatre a v Nízkych Tatrách (nad 1700 m) trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri väčšom mechanickom zaťažení Vo Veľkej Fatre vzhľadom na nižší úhrn snehu pretrváva len malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň, no lokálne môže byť situácia horšia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.