OPEC podporil trhy, za celý týždeň vzrástli ceny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 3. decembra (TASR) - Ceny ropy ukončili tohtotýždňové obchodovanie rastom, pričom za celý týždeň zaznamenali rast na niekoľkoročné maximá. Dôvodom bolo rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) znížiť svoju produkciu. Ropný kartel k redukcii ťažby pristúpil prvýkrát za posledných osem rokov.

Členské štáty OPEC sa v stredu (30.11.) na svojom zasadnutí vo Viedni dohodli, že od januára obmedzia celkovú ťažbu ropy v rámci kartelu na 32,5 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To znamená zníženie približne o 1,2 milióna barelov denne. V reakcii na tento krok začali ceny ropy prudko rásť. V piatok sa však tempo rastu stabilizovalo a posledný deň obchodovania v tomto týždni ukončili ceny ropy nárastom zhruba o pol dolára.

Vývoj v priebehu troch dní od oznámenia krajín OPEC však spôsobil, že za celý týždeň zaznamenali ceny ropy najvyšší rast za niekoľko rokov. V prípade ceny Brentu dosiahol týždenný rast vyše 7-ročné a v prípade ropy WTI 5-ročné maximum.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s februárovým kontraktom vzrástla na záver piatkového obchodovania o 52 centov (0,96 %) a obchodovanie ukončila na úrovni 54,46 USD (51,17 eura) za barel. Za celý týždeň dosiahol rast ceny Brentu viac než 15 %, čo je najvýraznejšie tempo rastu za jeden týždeň od roku 2009.

Cena americkej ľahkej ropy WTI ukončila piatkové obchodovanie na úrovni 51,68 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 62 centov (1,21 %). Za celý týždeň však vzrástla o 12 %, čo bol najvýraznejší rast od roku 2011.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.