Poradcovia o únikoch: Štát má chrániť oprávnené záujmy

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 3. decembra (TASR) – Štát by mal v rámci boja s daňovými únikmi dbať aj na ochranu oprávnených záujmov subjektov, ktoré nepredstavujú riziko pre správny výber daní. Presvedčená je o tom Slovenská komora daňových poradcov (SKDP).

Ako pre TASR uviedla členka jej prezídia Dana Droppová, komora sa stratégiou boja s daňovými únikmi zo strany štátu zaoberala najmä v súvislosti s novelou daňového poriadku a inštitútu vyrubenia dane v skrátenom konaní formou vyrubovacieho rozkazu.

Podľa názoru daňových poradcov by žiadne štátom navrhované opatrenia pri výkone správy daní nemali závažným spôsobom zasiahnuť do ústavou garantovaných práv daňového subjektu, ako je vlastnícke právo, právo podnikať či ochrana dobrého mena. Napríklad v súvislosti s vyrubovacím rozkazom k jeho vydaniu dochádza v čase, keď ešte nedošlo k dorubeniu dane a je sporné, či sa tak stane,“ vysvetlila Droppová.

V rámci boja s daňovými únikmi by podľa SKDP mal štát dbať aj na ochranu oprávnených záujmov tých daňových subjektov, ktoré nepredstavujú riziko pre správny výber daní. Komora tvrdí, že štát by v snahe dosiahnuť efektívnosť pri výbere daní nemal prispôsobovať požiadavky na daňové subjekty tak, aby znemožňoval efektívne podnikanie.

Zákonné opatrenia, ktoré štát vykonáva v súvislosti s bojom s daňovými únikmi, by mali postihovať najmä tie daňové subjekty, ktoré daňové úniky spôsobujú. Subjekty, ktoré si svoje daňové povinnosti riadne a včas plnia, by mali byť pri výkone správy dane odbremenené od zbytočných a nákladných procedúr, ktoré v konečnom dôsledku vedú len k nárastu nákladov na výkon správy daní, ale v skutočnosti znižovaniu daňových únikov neprispievajú,“ konštatovala Droppová.

Slovenská komora daňových poradcov združuje viac ako 800 daňových poradcov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.