Euroskupina bude hovoriť o Grécku a návrhoch rozpočtov štátov eurozóny

Slovenský minister financií Peter Kažimír (štvrtý sprava) počas debaty s ministrami financií eurozóny. Foto: TASR/AP

Brusel 5. decembra (TASR) - Návrhy budúcoročných rozpočtov štátov eurozóny a grécky záchranný ekonomický program budú hlavnými témami dnešného stretnutia Euroskupiny. Slovensko bude zastupovať minister financií SR Peter Kažimír.

Diskusia o rozpočtoch bude vychádzať z hodnotenia, ktoré vypracovala Európska komisia (EK). Návrhy jednotlivých rozpočtov členských štátov rozdelila na tri skupiny. Do skupiny, ktorá splnila všetky požiadavky, EK zaradila len päticu štátov vrátane Slovenska. EK nehodnotila grécky rozpočet.

Ministri financií eurozóny dnes znova vyhodnotia pokrok Grécka v plnení podmienok tretieho záchranného programu. Mali by diskutovať aj o krátkodobých opatreniach na zmiernenie dlhovej záťaže Grécka.

Proti zmierneniu dlhu Grécku sa v nedeľu postavil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Vyhlásil, že to Grécku nepomôže a "Atény by už konečne mali zrealizovať potrebné reformy." Medzinárodný menový fond (MMF) naopak tvrdí, že na rýchlejšie zotavenie ekonomiky je Aténam potrebné poskytnúť lepšie podmienky v oblasti splácania dlhu. Nemecko ako najväčší z veriteľov však nie je príliš ochotné na zmiernenie dlhu pristúpiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.