Poradcu opozičného vodcu v Turecku zatkli v súvislosti s prevratom

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ankara 6. decembra (TASR) - Jedného z najdôležitejších poradcov vodcu tureckej opozície Kemala Kiličdarogla zatkli dnes v rámci vyšetrovania namiereného proti hnutiu exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktoré je v Turecku spájané so zmareným pokusom o prevrat v z polovice júla.

Akademik Fatih Gürsul, ktorý je vedecko-technickým a komunikačným poradcom šéfa Republikánskej ľudovej strany (CHP), je údajne podozrivý z využívania mobilnej aplikácie považovanej za nástroj stúpencov tzv. Fethullahovej teroristickej organizácie. K jeho zatknutiu v hlavnom meste Ankara došlo na príkaz tureckej generálnej prokuratúry, uviedla tlačová agentúra Anadolu.

Podľa tohto zdroja Gürsulovi v rámci opatrení proti Gülenovmu hnutiu ešte v auguste pozastavili výkon povolania na Istanbulskej univerzite.

Predpokladá sa, že tureckým bezpečnostným orgánom sa podarilo už niekoľko mesiacov pred júlovým pokusom o puč preniknúť do uvedeného komunikačného systému, čo im umožnilo identifikovať desaťtisíce zjavných Gülenových stúpencov. Následne pozatýkali mnohých podozrivých z radov ozbrojených síl, polície, súdnictva či školstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.