V Paríži a okolí platia kvôli smogu výrazné dopravné obmedzenia

Zlatá kopula parížskej Invalidovne v pozadí v strede na snímke z teplovzdušného balóna počas monitorovania hladiny smogu v Paríži 6. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Paríž 7. decembra (TASR) - Znečistenie ovzdušia v Parížskej oblasti si dnes opäť vynútilo obmedzenia v cestnej doprave. Po cestách môžu jazdiť len autá s nepárnymi evidenčnými číslami. Tieto opatrenia platia v Paríži a 22 okolitých obciach.

Podobné opatrenie platilo v parížskej aglomerácii aj v utorok, keď však po cestách smeli jazdiť autá s párnymi ŠPZ.

Smog si doteraz vynútil podobné obmedzenia zo strany prefektúry iba trikrát, a to v októbri 1997, marci 2014 a marci 2015.

Parížska radnica pôvodne žiadala obmedzenia v automobilovej doprave už v pondelok, nakoniec však platili vo francúzskom hlavnom meste iba rýchlostné limity.

Ako informoval spravodajský web France Info, jazdiť dnes môžu aj autá, ktoré síce nemajú nepárne evidenčné číslo, ale - v rámci zdieľania - v ňom cestujú aspoň tri osoby. Obmedzenia sa nevzťahujú ani na elektrické a hybridné automobily, policajné autá a sanitky, zásobovacie autá a automobily registrované v cudzine.

V platnosti je aj nariadenie o znížení rýchlosti na veľkých dopravných križovatkách v oblasti Ile-de-France, kde je dnes povolená rýchlosť znížená na 20 km/h.

Nerešpektovanie nariadení policajnej prefektúry môže polícia trestať pokutou 22-35 eur, prípadne aj "okamžitou imobilizáciou automobilu" a nasadením tzv. papuče.

Parížska prefektúra vyzvala obyvateľov Ile-de-France, aby v danej situácii obmedzili jazdu autom a v prípade nutnosti dali prednosť tzv. zdieľaniu - spolujazde v aute suseda či kolegu z práce -, prípadne využili sieť požičovní áut a bicyklov Autolib či Vélolib.

V snahe motivovať Parížanov a obyvateľov priľahlých obcí, aby nepoužívali svoje autá, je od pondelka verejná doprava - metro, autobusy, električky, ako aj rýchlostné vlaky RER - zadarmo. Prevádzkovatelia týchto typov dopravy takto denne na tržbách prichádzajú o štyri milióny eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.