Obytný súbor v Krasňanoch prejde do správy štátu

Archívna snímka, v Krasňanoch dali do užívania prvé byty pre manažment budovanej automobilky KIA pri Tepličke nad Váhom. Celková investícia na výstavbu 8 bytoviek a 5 bungalovov bude 529 mil. korún. Ubytovanie tu nájde 100 členov manažmentu Kia Motors Slovakia a Hyundai Mobis. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Bratislava 7. decembra (TASR) – Obytný súbor v Krasňanoch v okrese Žilina, postavený v rokoch 2005 až 2006 pre automobilku Kia, sa dostane pod správu štátnej spoločnosti MH Invest II. Vláda na svojom dnešnom zasadnutí odsúhlasila jeho predaj a vyrovnanie finančných vzťahov s mestom Žilina. To má do konca roka splatiť návratnú finančnú pomoc získanú na výstavbu komplexu. Vyše 3 milióny eur mu štát odpustí.

Rezort hospodárstva v materiáli pripomína, že obytným súborom Krasňany sa vláda zaoberala na viacerých rokovaniach. Vo väčšine prípadov riešila vyrovnanie návratnej finančnej výpomoci, ktorá bola mestu Žilina poskytnutá na jeho vybudovanie. Koncom roka 2014 kabinet súhlasil so zmenou termínu splatenia pomoci na 31. decembra 2016 a zároveň s jej znížením o sumu 5,84 milióna eur.

S predĺžením termínu vláda súhlasila vzhľadom na skutočnosť, že aj napriek opakovaným rokovaniam spoločnosť Kia neprejavila záujem o kúpu obytného súboru, a taktiež sa nepodarilo obytný súbor predať v rámci vyhlásenej verejnej obchodnej súťaže v roku 2014,“ zdôvodnilo ministerstvo.

Keďže sa obytný súbor nepodarilo predať ani v rokoch 2015 a 2016 po opakovaných verejných obchodných súťažiach, rezorty financií a hospodárstva analyzovali v spolupráci s mestom Žilina možnosti ďalších krokov smerujúcich k využitiu obytného súboru a jeho čo najefektívnejšej správe.

Štátna spoločnosť MH Invest II spadajúca pod ministerstvo hospodárstva okrem iného spravuje obytný súbor zahraničných investorov v areáli Chorvátsky Grob – Čierna Voda, ktorý si tiež prenajíma automobilka Kia. V záujme zefektívnenia fungovania vzájomného vzťahu s investorom a s cieľom lepšieho využívania verejných prostriedkov štát analyzoval možnosť prevodu vlastníckeho práva k obytnému súboru Krasňany na MH Invest II.

Týmto krokom by sa mohli najmä znížiť náklady na správu, prevádzku a údržbu oboch obytných súborov, keďže by ich zabezpečovala jedna spoločnosť vo vlastníctve štátu, ktorá bude zároveň vlastníkom oboch obytných súborov,“ uvádza sa v dokumente.

Štát obytný súbor odkúpi cez MH Invest II za znalecky určenú sumu 8,621 milióna eur bez DPH, teda 10,345 milióna eur s DPH. Keďže cena majetku v Krasňanoch bez dane je nižšia ako záväzok Žiliny v sume 11,733 milióna eur, časť návratnej finančnej pomoci vo výške 3,111 milióna eur bude mestu odpustená. Kia má na obytný súbor platnú nájomnú zmluvu do konca septembra 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.