Hlasovanie poštou vo všetkých voľbách a referendách opozícii neprešlo

Na archívnej snímke návratné obálky pre hlasovanie poštou zo zahraničia a hlasovacie lístky. Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 7. decembra (TASR) - Poštou budeme môcť naďalej voliť iba vo voľbách do Národnej rady SR. Parlament totiž odmietol novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorou chceli poslanci SaS a OĽaNO-NOVA umožniť hlasovanie poštou pri všetkých voľbách a celoštátnych referendách.

Odmietnutá právna norma mala umožniť hlasovanie poštou aj pri voľbách do samosprávy obcí, v prvom kole krajských volieb, prvom kole voľby prezidenta SR, vo voľbách poslancov Európskeho parlamentu a pri celoštátnych referendách.

Opoziční poslanci Martin Klus, Juraj Droba, Milan Laurenčík (všetci SaS) a Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) tvrdia, že moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu.

"Cieľom predkladanej novely zákona je teda posilnenie zastupiteľského princípu v modernej demokratickej spoločnosti, ako aj posilnenie miery volebnej účasti na úrovni komunálnych volieb, prvého kola volieb do samosprávnych krajov, prvého kola prezidentských volieb a volieb do Európskeho parlamentu," vysvetlili.

To, že návrh v pléne neprejde, naznačovalo už nedávne vyjadrenie ministerstva vnútra, že z vecného hľadiska je poslanecký návrh novely zákona nedotiahnutý a povrchný. Rezort poukázal na technické záležitosti, pre ktoré by zákon nebol realizovateľný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.