Národná rada vzala na vedomie Súhrnnú výročnú správu SR za rok 2015

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini počas prezentácie návrhu Súhrnnej výročnej správy Slovenskej republiky za rok 2015 počas pokračovania 11. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave 8. decembra 2016. Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 8. decembra (TASR) - Verejná správa SR hospodárila vlani so schodkom 2,13 miliardy eur alebo 2,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Po revidovaných výsledkoch za dva predchádzajúce roky dosiahol deficit v medziročnom porovnaní rovnakú hodnotu. Vyplýva to zo Súhrnnej výročnej správy SR za rok 2015 z dielne rezortu financií, ktorú dnes plénum Národnej rady (NR) SR vzalo na vedomie.

Celkové príjmy verejnej správy za minulý rok dosiahli 33,72 miliardy eur (42,9 % HDP) a celkové výdavky 35,85 miliardy eur (45,6 % HDP). Hrubý verejný dlh dosiahol ku koncu minulého roka 41,29 miliardy eur alebo 52,5 % HDP, v pomere k produkcii ekonomiky tak medziročne klesol o 1,1 p.b. Štrukturálny deficit dosiahol vlani výšku 1,9 % a medziročne tak klesol o 0,1 % HDP.

"Vývoj verejných financií v roku 2015 považujem za vyvážený. Schodok verejnej správy dosiahol úroveň 2,7 % HDP, čo vytvorilo dostatočnú rezervu pri plnení európskych pravidiel nadmerného deficitu a zároveň umožnilo ekonomike pokračovať v akcelerácii rastu," zhodnotil vo výročnej správe minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Vyzdvihol, že druhý rok po sebe sa na Slovensku darilo znižovať verejný dlh v pomere k HDP. Konsolidácii verejných financií podľa neho pomáha zdravý ekonomický rast, ktorý generuje viac daňových príjmov a znižuje výdavky spojené s nezamestnanosťou. "Hospodársky rast Slovenska zrýchlil na 3,6 %, pričom išlo o najrýchlejší rast za posledných päť rokov," pripomenul Kažimír.

V rámci 28 krajín Európskej únie (EÚ) dosiahlo vlani sedem krajín vyšší schodok a 17 krajín vyšší dlh ako Slovensko. Priemerný schodok v celej EÚ bol 2,4 % HDP a priemerný dlh verejnej správy 85 % HDP.

Čisté bohatstvo verejného sektora dosiahlo k 31. decembru 2015 podľa výročnej správy zápornú hodnotu 134,45 miliardy eur (-170,9 % HDP). Oproti predchádzajúcemu roku sa znížil negatívny podiel na HDP o 15 percentuálnych bodov (p.b.). Hodnota aktív aj pasív verejnej správy dosiahla 63,04 miliardy eur (80,1 % HDP) a medziročne vzrástla o 2,2 miliardy eur (2,8 % HDP).

"Z aktív vzrástli najmä dlhodobý hmotný majetok v podobe cestnej a diaľničnej infraštruktúry, pozemkov, dopravných prostriedkov a zariadení a pohľadávky. Z pasív sa medziročne zvýšili bankové úvery, rezervy a krátkodobé záväzky, naopak, vlastné imanie súhrnného celku medziročne pokleslo," priblížila správa.

Súhrnná výročná správa SR je dokument o hospodárení verejných financií Slovenska za predchádzajúci kalendárny rok. Aktualizuje a dopĺňa údaje obsiahnuté v Štátnom záverečnom účte SR. Hlavným cieľom záverečného účtu je prezentácia údajov o hospodárení verejnej správy v najskoršom možnom termíne, ktorým je apríl nasledujúceho roka. V čase zostavovania súhrnnej správy v októbri je už dostupný väčší rozsah údajov a informácií. Okrem údajov o hospodárení verejnej správy prináša aj informácie o čistom bohatstve, hospodárení podnikov štátnej správy, čistom dlhu, jednorazových efektoch, štrukturálnom salde a vyhodnotení stratégie riadenia štátneho dlhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.