Martikánovi v SAE poslúžila stará loď, čaká na novú

Na snímke Michal Martikán Foto: TASR/Oliver Ondráš

Liptovský Mikuláš 8. decembra (TASR) - Slalomári na divokej vode prežívajú v týchto dňoch aj menšie teplotné šoky. Z arabského Al Ainu sa vrátili juniori, aj päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán a museli predýchať zhruba 30-stupňový rozdiel.

"Našťastie je v týchto dňoch v Al Aine vcelku príjemne, priemerne s 30 stupňami, horšie je to v lete, keď ortuť teplomera vystúpi aj nad štyridsiatku," povedal tréner Jozef Martikán.

Michal Martikán už dlhšie čaká na novú loď. Pôvodne si ju mal vyskúšať na novembrovom sústredení na Novom Zélande, no keďže nebola hotová, myslel si, že ju otestuje v Al Aine. "Nemal ju k dispozícii ani teraz, takže tých desať dní odtrénoval na starej," vysvetlil J. Martikán. "Testy sa teda odkladajú, pravdepodobne na koniec januára, či to bude znovu v Al Aine, alebo v austrálskom Penrite ešte nevieme, skôr by to však mal byť Penrith."

Arabský Al Ain si mnohí slalomári obľúbili, niektorí však nie. "Nám sa Al Ain osvedčil, hlavne pre blízkosť, stačí nám na to päť a pol hodiny a sme tam, do Austrálie sa letí nepomerne dlhšie. Na novú loď netrpezlivo čakáme, prešla dosť úpravami s úmyslom, aby sa zľahčilo manévrovanie v protiprúdkach a aby bola aj rýchlejšia. Treba sa prispôsobiť naplno trendu, v súčasnosti sa stavajú ľahšie trate a na ne treba ušiť aj samotné kanoe," uviedol Martikán st.

Na sústredení v Al Aine si na jednej strane Michal Martikán predĺžil sezónu, na druhej už budoval základ na ďalšiu. V kanáli trénoval dvojfázovo a podľa slov jeho otca sa vôbec nešetril. "Bolo to dosť únavné, kto pozná tamojší kanál, vie, o čom hovorím. Voda v ňom je rýchla a ak sa človek dostane do protiprúdu, ruky si vyťahá aj na dva metre. Zabrať tiež dávajú veľké valce a vlny. Za nevýhodu považujeme, že sa zle vracia na niektoré úseky, hlavne v dôsledku rýchlej vody."

Pre celý slovenský slalom je podstatné, že Michal Martikán pádluje momentálne s veľkou chuťou a s úmyslom opäť naplno vyniknúť. "V zime, ak na Štrbskom Plese nebude k dispozícii dlhší okruh, tak si Michal pôjde asi zabežkovať niekde vonku, trebárs do Ramsau, páčilo sa nám však aj v Livigne. Počul som slová chvály na Nový Zéland, ak by sme na jar tento nový kanál skúsili, tak možno v rámci pobytu v Austrálii, no príliš s tým nerátame," dodal Jozef Martikán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.