Japonský parlament ratifikoval ambicióznu obchodnú dohodu TPP

Japonský premiér Šinzó Abe Foto: TASR/AP

Tokio 9. decembra (TASR) - Japonský parlament dnes ratifikoval ambicióznu dohodu o vytvorení tichomorskej obchodnej zóny napriek tomu, že novozvolený americký prezident Donald Trump chce od nej odstúpiť. Po odchode USA totiž stratí dohoda o Transpacifickom partnerstve (TPP) význam.

Trump označil snahu 12 štátov v tichomorskom regióne o vytvorenie zóny voľného obchodu za "potenciálnu katastrofu" pre Spojené štáty. A vyhlásil, že hneď prvý deň po nástupe do úradu od nej odstúpi. Namiesto toho chce presadzovať "férové" bilaterálne obchodné dohody.

K TPP by sa malo pripojiť 12 štátov: USA, Japonsko, Brunej, Malajzia, Vietnam, Singapur, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Čile a Peru, ktoré majú dohromady 800 miliónov obyvateľov a podieľajú sa 40 % na výkone globálnej ekonomiky a 25,9 % na hodnote globálneho obchodu. Na to, aby dohoda mohla vstúpiť do platnosti, musí ju ratifikovať najmenej šesť štátov, ktorých hrubý domáci produkt (HDP) dohromady predstavuje 85 % HDP všetkých členov TPP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.