Severokórejská delegácia sa vrátila z rozlúčky s Fidelom Castrom

Ilustračná snímka Foto: TASR AP

Pchjongjang 9. decembra (TASR) - Severokórejská delegácia vedená tajomníkom Ústredného výboru Kórejskej strany práce Čche Rjong-hem sa dnes vrátila do Pchjongjangu z návštevy Kuby, kde vzdala poslednú poctu "veľkému bratovi" Fidelovi Castrovi. Čche, ktorý patrí k najvplyvnejším severokórejským predstaviteľom, využil pobyt v Havane na stretnutia s prezidentmi Bolívie, Venezuely a Nikaraguy, informovali médiá v Pchjongjangu.

Zo stretnutí nepreniklo na verejnosť nič, hoci podľa severokórejských médií prezidenti chválili Severnú Kóreu a jej socialistickú politiku.

Čche patrí k najviditeľnejším predstaviteľom severokórejského režimu. Viedol delegáciu krajiny na Ázijských hrách 2014 v juhokórejskom meste Inčchon a tento rok na letnej olympiáde v brazílskom Rio de Janeiru.

Severokórejský vodca Kim Čong-un prevzal moc koncom roku 2011 po smrti svojho otca Kim Čong-ila a odvtedy nebol na žiadnej zahraničnej ceste ani sa oficiálne nestretol so žiadnou zahraničnou hlavou štátu.

Severná Kórea si dala záležať na prejavoch solidarity s Kubou po Castrovom úmrtí 25. novembra, dokonca vyhlásila na jeho počesť v krajine trojdňový štátny smútok.

Juhokórejské médiá naznačili, že túto reakciu mohla motivovať obava Pchjongjangu, že Havana by po skončení éry Fidela Castra mohla byť ochotnejšia rozvíjať vzťahy s Južnou Kóreou.

Kubu a Severnú Kóreu spájal po dlhé roky spoločný nepriateľ v podobe USA, hoci Fidelov brat a nástupca Raúl Castro už začal proces zbližovania s americkým prezidentom Barackom Obamom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.