Rača bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vyše 10 miliónov

Ilustračná snímka, Rača. Foto: Čitateľka Eliška

Bratislava 14. decembra (TASR) – Bratislavská mestská časť Rača bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 10 miliónov eur. Rozhodli o tom na svojom decembrovom zasadnutí miestni poslanci. Financie budú v nasledujúcom období smerovať najmä do školstva, infraštruktúry, komunikácií, rekonštrukcie budov využívaných na zdravotné účely a slúžiace pre zabezpečovanie čistoty i údržby zelene v mestskej časti. TASR o tom informovala hovorkyňa Rače Eva Miklánková.

"Celkový objem rozpočtu sa po prvý raz dostal cez sumu 10 miliónov eur. Rozpočtujeme vyšší objem daňových príjmov v dôsledku zlepšeného výberu dane z príjmov fyzických osôb, ktorý prognózuje štátny rozpočet a aj vyššiu sumu dane z nehnuteľností v dôsledku zvýšených sadzieb, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo," priblížila prednostka Miestneho úradu v Rači Jana Pešková.

Celkový rozpočet je zostavený ako vyrovnaný, pričom bežný rozpočet dosahuje prebytok 102.000 eur. "Rozpočet môžeme charakterizovať ako rozvojový, v kapitálových výdavkoch je rozpočtovaná suma viac ako 2,5 milióna eur nasmerovaná do viacerých oblastí," vysvetlila prednostka.

Medzi najväčšie investície patrí prebiehajúca rekonštrukcia a zväčšenie budovy Materskej školy na ulici Pri Šajbách za 635.000 eur, vrátane poskytnutej dotácie z ministerstva školstva. Súčasne s prebiehajúcou rekonštrukciou tejto škôlky by už v prvej polovici budúceho roku chcela račianska samospráva začať s kompletnou obnovou budovy bývalého detského sanatória na Novohorskej ulici a jej premenou na novú materskú školu, ktorej budúca kapacita bude 92 až 95 detí. "Realizácia prestavby je rozložená na roky 2017 a 2018 s predpokladaným otvorením v septembri 2018. Predpokladaná hodnota celej realizácie je 830.000 eur, avšak len v prípade, ak mestská časť získa finančnú podporu z fondov EÚ," podotkla Miklánková.

Ďalším veľkým projektom je vybudovanie okružnej križovatky Detvianska – Kubačova – Rustaveliho s bezbariérovými priechodmi pre chodcov a novým osvetlením, predpokladaný náklad sa odhaduje na 230.000 eur vrátane vyvolaných investícií, určitou čiastkou prispeje hlavné mesto.

V dĺžke 250 metrov od Rudnickej ulice po ulicu Na medzi je plánovaná oprava povrchu ulice Popolná vrátane preložky stĺpov verejného osvetlenia a realizáciou troch oporných múrov v celkovej hodnote cca 200.000 eur. Mestská časť Rača ďalej rozpočtuje 40.000 eur na zhotovenie ďalších projektových dokumentácií na rekonštrukcie budov vo vlastníctve, respektíve v správe mestskej časti. "V najbližších dvoch rokoch sa bude investovať do rekonštrukcie budovy zdravotného strediska na Tbiliskej ulici a aj zdravotného strediska na Hubeného," uviedla Miklánková.

Na ďalšie obdobie je rozpočtovaná rekonštrukcia a prístavba budovy strediska čistoty na Rustaveliho ulici, obnova detského ihriska na Hubeného a doplnenie hracích prvkov a opravy detského ihriska na Sklabinskej ulici. Taktiež rekonštrukcia budovy Koloničovej kúrie a opätovne sa rozpočtujú prostriedky vo výške 30.000 eur na vybudovanie cyklomagistrály Alstrova – Pekná cesta, ktoré budú príspevkom mestskej časti do združených prostriedkov s hlavným mestom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.