Pri predaji Plzeňského Prazdroja sa údajne obchoduje s cudzím majetkom

Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Praha 14. decembra (TASR) - Na predaj Plzeňského Prazdroja japonskej pivovarníckej skupine Asahi sa takzvaní plzenskí právovarečníci pozerajú s veľkou nevôľou. Pivovar, ktorý bol podľa nich v roku 1945 neoprávnene znárodnený, už roky žiadajú vrátiť späť do plzenských rúk.

"Obchoduje sa s cudzím majetkom. Nového majiteľa na to zrejme upozorníme listom, aby potom nebol prekvapený, že kúpil pivovar, ktorý je zaťažený žalobami a poznámkami spornosti v katastri nehnuteľností a v registri ochranných známok," povedal pre Právo predseda Správnej rady Právovarečného mešťanstva v Plzni Karel Svoboda.

Právovarečníci tušili, že pivovar od spoločnosti SABMilller kúpi jeden zo silných hráčov na trhu. Variant, ku ktorému nakoniec došlo, ale považujú za nebezpečný. "Japonci budú vyrábať naše pivo v Japonsku. Budú ho lámať do ázijských chutí, ktoré sú kyslé. Tým sa značka Plzeňského Prazdroja bude ďalej znehodnocovať," uviedol Svoboda.

Plzenský primátor Martin Zrzavecký verí, že Prazdroj v Plzni zachová výrobu, zamestnanosť aj dobrú povesť plzenského piva. Postoj Plzenčanov sa ale nemení. Potomkovia historických spolumajiteľov plzenského pivovaru sú presvedčení, že znárodňovací proces nebol ukončený. "Vychádzame aj z expertízy profesora Karla Eliáša, ktorý je hlavným autorom nového občianskeho zákonníka," poznamenal Svoboda.

Právovarečníci už podali žalobu na určenie vlastníctva vrátane vlastníctva k mimoriadne cenným ochranným známkam. Žalobu začal na jeseň riešiť Okresný súd Plzeň-mesto.

Měšťanský pivovar znárodnili v októbri 1945 na základe dekrétu prezidenta republiky. Právovarečníci tvrdia, že k znárodneniu fakticky nikdy nedošlo, pretože príslušný výmer nepodpísal zodpovedný minister, ale iba úradník.

Za pivovar sa navyše údajne ani nezaplatilo, ako to predpokladal dekrét a ako vtedy vyžadovala platná ústava. Obrovskou chybou potom podľa Svobodu bola privatizácia pivovaru, v rámci ktorej ho získala japonská investičná spoločnosť Nomura. O tri roky neskôr Nomura pivovar predala koncernu SAB.

Právovarečné mešťanstvo v Plzni je najstaršou stavovskou organizáciou v Čechách. "Právo variť pivo" sa viaže na 225 domov, ktoré majú v spolku svojich zástupcov. Měšťanský pivovar, ktorý je dnes súčasťou Plzeňského Prazdroja, vznikol v roku 1842.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.