Vláda schválila návrh zmluvy o úvere pre Program rozvoja vidieka

Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 14. decembra (TASR) - Vláda dnes na svojom rokovaní schválila návrh rezortu financií na uzavretie Zmluvy o financovaní medzi Európskou investičnou bankou (EIB) a Slovenskou republikou.

EIB má záujem o poskytnutie rámcového úveru vo výške 250 miliónov eur pre oblasť Programu rozvoja vidieka (PRV) SR v rokoch 2014 až 2020. "Tento rámcový úver je určený na spolufinancovanie prioritných projektov a vybraných opatrení v rámci Programu podporovaného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka SR v rokoch 2014 až 2020," priblížilo Ministerstvo financií (MF) SR v dôvodovej správe.

Financie EIB sa použijú prostredníctvom štátu v oblastiach a sektoroch prichádzajúcich do úvahy pre EIB, pričom sa zameria na 9 vybraných opatrení PRV a na technickú pomoc.

V zmluve o financovaní sa celkové predpokladané oprávnené náklady na PRV odhadujú na 1,659 miliardy eur, pričom sa bude financovať z fondov EÚ 833 miliónov eur a z národných zdrojov 826 miliónov eur (súčet podielu národného verejného a národného súkromného spolufinancovania). Suma národného spolufinancovania bude pozostávať z 250 miliónov eur vo forme vládneho úveru (rámcový úver od EIB) a z 576 miliónov eur zo zdrojov rozpočtu verejnej správy SR a vlastných zdrojov konečných prijímateľov.

Európska investičná banka (European Investment Bank – EIB) je finančnou inštitúciou EÚ, ktorej akcionármi je v súčasnosti 28 krajín Európskej únie (EÚ). EIB nevyužíva žiadne finančné prostriedky z rozpočtu EÚ, ale požičiava si na kapitálových trhoch. Tieto prostriedky požičiava za priaznivých podmienok na financovanie projektov, ktoré sú zamerané na zlepšenie infraštruktúry, dodávok energie alebo environmentálnych noriem v rámci EÚ a ktoré sú v súlade s politickými cieľmi EÚ. Vstupom do EÚ 1. mája 2004 sa Slovenská republika stala akcionárom EIB. Od roku 1993 poskytla EIB Slovenskej republike úvery vo výške 5,1 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.