Putin s oneskorením pricestoval na návštevu Japonska

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin vystupuje z limuzíny. Foto: TASR/AP

Nagato 15. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes pricestoval na dvojdňovú návštevu Japonska. Ide o jeho prvú návštevu v niektorom z členských štátov zoskupenia G7 od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov patriaci dovtedy Ukrajine.

Séria Putinových rokovaní v Japonsku sa začala schôdzkou s japonským premiérom Šinzóom Abem v jeho rodnom meste Nagato.

Abe pred stretnutím s Putinom pred novinármi vyjadril nádej, že ich rokovania prispejú k pokroku v dlhoročnom územnom spore o časť Kurilských ostrovov i k posilneniu ekonomických vzťahov, ktoré momentálne ovplyvňujú sankcie uvalené na Rusku v dôsledku jeho zasahovania do vývoja na Ukrajine. Zásadný prielom v oboch oblastiach sa však od Putinovej návštevy neočakáva.

V piatok budú dvojstranné rokovania pokračovať už v Tokiu. Predpokladá sa, že členovia ruskej a japonskej delegácie budú diskutovať aj o vývoji na medzinárodnej scéne i v regióne.

Médiá, ktoré Putinovu návštevu monitorujú, si všimli, že - ako sa už stáva zvykom - jeho lietadlo meškalo, a to dve hodiny a 40 minút. Hovorca japonskej vlády uviedol, že toto meškanie nebude mať na rokovania žiaden vplyv.

Agentúra AP v tejto súvislosti spomenula, že v roku 2015 sa Putin na audienciu vo Vatikánu u pápeža Františka dostavil s vyše hodinovým meškaním. Šéf japonskej diplomacie Fumio Kišida naňho zasa v Kremli čakal dve hodiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.