Záťažové testy poisťovní: Slovenský poistný trh je solventný

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 16. decembra (TASR) - Slovenský poistný trh je solventný. Ukázali to výsledky stresového testovania poisťovní, ktoré koordinoval a zverejnil Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA).

Ako informovala Národná banka Slovenska (NBS), zo Slovenska bolo do testovania zapojených šesť poisťovní, ktoré pokryli 84,3 % trhu. "Vzhľadom k tomu, že na finančných trhoch dlhodobo pretrvávajú nízke výnosy, EIOPA sledovala vplyv najmä na životné produkty, ktoré majú dlhšie trvanie a mnohé z nich sú často aj s istými garanciami," priblížila NBS.

Agregovaná marža kapitálovej požiadavky na solventnosť pred stresovými scenármi bola za slovenský trh vo výške 247 % a po jednotlivých stresových scenároch klesla na 194 % pri scenári tzv. dvojitého šoku a na 237 % pri scenári dlhodobo nízkych výnosov. "Slovenský poistný trh zostáva solventný aj pri zohľadnení stresových scenárov," uviedla NBS.

Do stresového testovania sa zapojilo celkovo 236 poisťovní z 30 európskych krajín. Testy načrtávajú obraz o trhu v oblasti životného poistenia v Európe na účely dohľadu s cieľom posúdiť zraniteľnosť a odolnosť voči nepriaznivému vývoju na trhu. "Výsledky tohtoročného záťažového testu EIOPA potvrdili existenciu významných výziev pre európsky sektor poisťovníctva, ktoré vyvolalo súčasné makroekonomické prostredie," skonštatoval v správe pre médiá predseda EIOPA Gabriel Bernardino.

Záťažový test za rok 2016, ktorý sa uskutočnil prvýkrát od zavedenia regulačného rámca Solventnosť II, poskytol podľa jeho slov skutočný obraz o slabých miestach v tomto sektore a vyžaduje si osobitnú pozornosť dohľadu. "EIOPA bude pozorne sledovať, ako budú vnútroštátne orgány dohľadu realizovať tieto odporúčania, aby sa zabezpečila koordinovaná reakcia na situácie, ktoré môžu ohroziť životaschopnosť dohliadaného subjektu a kolektívne aj celého systému," dodal Bernardino.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.