Kurz eura sa mierne zotavil po prudkých stratách z minulých dní

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 16. decembra (TASR) - Kurz spoločnej európskej meny dnes zmazal časť strát z predchádzajúcich dní.

Euro sa ráno predávalo po 1,0440 USD. Vo štvrtok (15. 12.) padol jeho kurz až na 1,0367 USD/EUR, čo bolo najmenej od začiatku roka 2003. Európska centrálna banka (ECB) stanovila vo štvrtok referenčný kurz na 1,0419 USD/EUR.

Hlavným dôvodom poklesu spoločnej európskej meny sú očakávania, že americká centrálna banka (Fed) na budúci rok o niečo viac sprísni menovú politiku, než sa pôvodne predpokladalo. To výrazne podporuje kurz dolára voči mnohým menám.

Fed v stredu (14. 12.) zvýšil kľúčový úrok o 25 bázických bodov a signalizoval, že v roku 2017 by mohol sprísniť menovú politiku trikrát.

Kurz eura po stratách z uplynulých dní vypadol z pásma, v ktorom sa obchodoval počas minulých dvoch rokov. V prípade ďalšieho poklesu by jeho kurz mohol padnúť až na 0,95 USD/EUR. "Treba preto počítať s hodnotami okolo 0,95 USD," uviedli experti nemeckej krajinskej banky Landesbank Hessen-Thüringen (Helaba).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.