Obama chce, aby odovzdanie moci prebehlo hladko. Trumpovi chce pomáhať

Novozvolený americký prezident Donald Trump (vľavo) a odchádzajúci americký prezident Barack Obama počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 10. novembra 2016. Foto: TASR/AP

Washington 17. decembra (TASR) - Dosluhujúci americký prezident Barack Obama sa domnieva, že Spojené štáty zanecháva svojmu nástupcovi v dobrom stave a naďalej bude robiť všetko pre to, aby odovzdanie moci republikánovi Donaldovi Trumpovi prebehlo hladko.

"Naša krajina je silnejšia a úspešnejšia než bola, keď sme začínali. Som hrdý, že ju v tomto stave môžem zanechať svojmu nástupcovi," povedal Obama počas piatkovej koncoročnej tlačovej konferencie.

Dodal, že Trumpovi už ponúkol svoje rady ohľadne "udržania efektivity, integrity a súdržnosti v rámci úradu aj rôznych demokratických inštitúcií", pričom novozvolený prezident ho pozorne počúval. Rozhovory, ktoré doposiaľ s Trumpom absolvoval sa podľa jeho slov aj napriek výrazným politickým nezhodám, niesli v srdečnom duchu.

Obama zároveň Trumpa vyzval na to, aby podporil vyšetrovanie hackerských útokov, ku ktorým došlo počas predvolebnej kampane a prehodnotil tiež svoj postoj ohľadne zmien v politike jednej Číny. Na tie sa upriamila pozornosť po tom, ako Trump prijal začiatkom decembra telefonát od taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen. Tým v podstate porušil protokol, keďže Washington v roku 1979 s Tchaj-pejom prerušil diplomatické styky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.