Obama ešte v septembri vyzval Putina, aby sa prestal miešať do volieb

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a americký prezident Barack Obama, archívna snímka. FOTO TASR /AP Foto: TASR AP

Washington 17. decembra (TASR) - Dosluhujúci americký prezident Barack Obama počas včerajšej koncoročnej tlačovej konferencie pomerne jasne naznačil, že ruský prezident Vladimir Putin vedel o hackerských útokoch, ktorých terčom sa počas predvolebnej kampane stal e-mailový server Demokratickej strany USA.

Putina americký prezident podľa vlastných slov po týchto útokoch - a síce na septembrovom stretnutí skupiny G20 - vyzval, aby sa do volieb v USA prestal miešať, a dodal, že ak tak nespraví, "bude to mať vážne následky". Obama dnes povedal, že k ďalším útokom či zasahovaniu zo strany Ruska už neskôr nedošlo. Samotná Moskva akúkoľvek účasť na kybernetických útokoch popiera.

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) pred časom vyslovila názor, že zasahovanie Moskvy do volieb pomohlo k víťazstvu republikánskemu kandidátovi Donaldovi Trumpovi. Podľa dvoch nemenovaných vysokopostavených vládnych úradníkov, na ktorých vyjadrenia sa odvoláva agentúra Reuters, rovnaký postoj zdieľa aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).

Obama zároveň vyslovil dôveru v to, že jeho nástupca Donlad Trump, ktorý sa úradu ujme 20. januára, bude podobne zainteresovaný na preverovaní činnosti Ruska a že z ďalšieho vyšetrovania sa nestane len "politický futbal" medzi demokratmi a republikánmi.

Samotný Trump v minulosti zdôraznil, že prezidentské voľby vyhral spravodlivo, a obvinenia, že jeho úspech ovplyvnila Moskva, ho rozhnevali. Viacerí demokrati však zase opakovane poukázali na to, že Trump už počas kampane hovoril o Putinovi veľmi pochvalne a po víťazstve si do vlády či za svojich poradcov vybral viacero ľudí s väzbami práve na Rusko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.