Ukrajinský parlament schválil rozpočet na rok 2017

Ukrajinský parlament Foto: FOTO TASR/AP

Kyjev 21. decembra (TASR) - Ukrajinský parlament dnes schválil rozpočet na rok 2017 a zvýšil tak šance, že krajina získa ďalšiu splátku z úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý vyčlenil na pomoc Ukrajine 17,5 miliardy USD (16,88 miliardy eur).

Návrh rozpočtu počíta so schodkom na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je v súlade s úverovými podmienkami MMF. Tempo rastu HDP by sa malo na budúci rok zrýchliť na 3 % z očakávaného 1 % v tomto roku, zatiaľ čo inflácia by mala naopak spomaliť na 8,1 % z tohoročných 12 %. Podľa návrhu rozpočtové príjmy v roku 2017 stúpnu o 2,1 % a výdavky o 1,9 %.

MMF v novembri vyhlásil, že Ukrajina potrebuje schváliť udržateľný rozpočet a zlepšiť boj s korupciou, vrátane zadržania nepoctivých predstaviteľov štátu, aby si zabezpečila ďalšiu pomoc.

Parlament mal pôvodne schváliť rozpočet už pred niekoľkými týždňami. Zdržanie malo za následok, že Ukrajina zatiaľ nedostala poslednú tohoročnú splátku z úveru vo výške 1,3 miliardy USD. Devízové rezervy krajiny tak klesli pod cieľovú hranicu centrálnej banky.

MMF a ďalší zahraniční veritelia podporujú Ukrajinu od roku 2014, keď protesty verejnosti viedli k pádu vtedajšej proruskej vlády. Hospodárstvo však zasiahla kríza a Ukrajina musela požiadať o pomoc.

Podmienkou finančnej pomoci je zavádzanie reforiem, ktoré Ukrajine pomôžu skonsolidovať verejné financie a postaviť ekonomiku na nohy. Kyjev však mešká s niektorými reformami. Podľa veriteľov je proces ich zavádzania "nepravidelný". To spomaľuje uvoľňovanie splátok z úveru.

Začiatkom tohto týždňa vláda vyhlásila najväčšiu banku v krajine za nesolventnú a prevzala nad ňou kontrolu. MMF takéto opatrenia na ozdravenie problematických bánk podporuje.

Parlament však neschválil ďalšie kroky, ktoré fond navrhol, vrátane reformy dôchodkového systému či ukončenia moratória na predaj súkromných pozemkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.