Mierne lavínové nebezpečenstvo je v najvyšších polohách Tatier

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 21. decembra (TASR) – V najvyšších polohách Vysokých Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach na Slovensku naďalej trvá malé lavínové nebezpečenstvo. TASR o tom informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Sneh je nerovnomerne rozložený, lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne a pozornosť si vyžadujú najmä žľaby, závetria a terénne pasce. Snehová pokrývka je však dobre spevnená, uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch a pri poludňajšom oteplení. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú, riziko vzniku lavín vo Fatrách, Západných a Nízkych Tatrách je nižšie vzhľadom na malú výšku snehovej pokrývky," uviedol Lizuch.

Na horách bolo dnes ráno všade jasno. Na horách je naďalej inverzia - v údoliach je chladnejšie ako na vrcholoch, kde sa oproti utorku (20. 12.) opäť oteplilo. Teplota sa pohybovala od mínus 1 do plus päť stupňov Celzia. Fúkal len mierny, miestami čerstvý vietor prevažne južných smerov s rýchlosťou do 25 km/h, v nárazoch ojedinele do 35 km/h.

Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol. Sneh z poslednej periódy sneženia je uložený v teréne veľmi nerovnomerne, plnil žľaby, terénne pasce a záveterné orientácie terénnych vyvýšenín. Povrch snehu je zrána prevažne zmrznutý až tvrdý, miestami sa vyskytuje poľadovica, cez deň zmokrie, hlavne v nižších a stredných polohách. Výška snehovej pokrývky pre toto obdobie je však všeobecne podpriemerná vo všetkých pohoriach, skonštatoval Lizuch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.