Múzeum holokaustu v Seredi uviedlo tri dokumenty s preživšími

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP Photo

Sereď 21. decembra (TASR) – Tri nové dokumentárne filmy zachytávajúce osudy židovských detí, ktoré prežili vojnu, predstavilo Múzeum holokaustu v Seredi. Dokumenty s výpoveďami sestier Feldmannových, Jozefa Cipina a Edity Grosmanovej zrealizovalo občianske združenie Edah v réžii Rada Dubravského s finančnou podporou ministerstva zahraničných vecí v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.

Sestry Feldmannové unikli osudu mnohých židovských detí vďaka tomu, že ich ešte pred vypuknutím vojny poslali rodičia aj s bratom do Veľkej Británie. Pre súrodencov to však znamenalo, že poslednýkrát v živote videli svojich rodičov. Jozef Cipin prešiel pracovným táborom v Novákoch a neskôr sa dostal aj do koncentračných táborov v Seredi a Terezíne. Počas holokaustu prišiel o svoju staršiu sestru, v závere dokumentu pripomenul dôležitosť slobody. "Sloboda je niečo, čo si ľudia nevedia uvedomiť, keď ju majú. Je ako vzduch, keď ho máme menej, uvedomíme si, čo znamená jeho nedostatok. Ja som si slobodu veľmi vážil, pretože som prežil holokaust," povedal. Edita Grosmanová patrila k prvým dievčatám, ktoré transportovali v roku 1942 zo Slovenska do koncentračného tábora v Auschwitzi. "Strašidelné bolo, že sme stratili pocit ľudskosti," opísala svoje pocity z tábora. Po vojne sa vydala za spisovateľa a scenáristu Ladislava Grosmana, ktorý bol autorom scenára pre Oscarom ocenený film Obchod na korze.

Režisér filmov Rado Dubravský povedal, že pred natáčaním predpokladal, že ľudia, ktorí prežili holokaust, budú smutní. Prekvapili ho, že oni boli a sú veselí, napriek všetkému tomu, čím museli prejsť. A k tomu ešte dokážu tú veselosť preniesť aj na ostatných. "Väčšina z nich sa v živote riadi pre niekoho banálnym, ale pre mňa podstatným heslom, ktoré odznelo aj v dokumentoch - Nerob druhým to, čo nechceš, aby robili oni tebe. A v tom vidím dôležité posolstvo," povedal na premiérovom uvedení filmov v pondelok 19. decembra. Informoval Matej Beránek z Múzea holokaustu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.