Vhodné riešenia by mali chrániť deti pred nevhodným obsahom internetu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 23. decembra (TASR) - Na základe globálnych štatistík zaznamenaných v rámci modulu pre Rodičovskú kontrolu, zostavili experti spoločnosti Kaspersky Lab prieskum, ktorý odzrkadľuje správanie sa detí na internete za posledný rok.

V prieskume boli zozbierané údaje od decembra 2015 do novembra 2016. Z výsledkov sa možno dozvedieť, z ktorej krajiny boli uskutočňované najviac rizikové aktivity, či ktoré nebezpečné stránky priťahujú detskú zvedavosť. Najviac pokusov navštíviť stránky s nevhodným obsahom pre deti bolo zaznamenaných v Izraeli (775 pokusov na jedného používateľa), vo Veľkej Británii (460) a v USA (352), z európskych krajín je najviac malých „previnilcov“ v Poľsku (210), Českej republike (143) či Maďarsku (114).

Tieto štatistiky odrážajú počet pokusov navštíviť dané stránky na jedného používateľa, ktoré modul vyhodnocuje ako nevhodné na základe prednastavených kategórií. Vďaka tomu sa podarilo zistiť, že napríklad deti z Japonska sa v tomto roku pokúšali najčastejšie navštíviť stránky z kategórie pre dospelých (39 pokusov na používateľa), a tiež stránky s nelicencovanými technologickými produktmi (104 pokusov).

Naproti tomu, mladých Talianov zase najviac láka hazard (3,6 pokusu) a Portugalci patria k častým návštevníkom stránok obsahujúcich nadávky (60 pokusov). Pomerne veľká skupina izraelských detí sa zaujíma o stránky propagujúce alkohol, tabak a drogy (687 pokusov), a tiež zbrane (3,8), zatiaľ čo americké deti láka obsah násilie propagujúcich stránok (1,8 pokusu na jedného používateľa). Nie každý pokus o návštevu je zámerný. Často sa stáva, že sa deti dostanú na tieto stránky náhodným kliknutím na baner alebo odkaz zdieľaný inou osobou.

K podobným záverom došla aj ďalšia štúdia spoločnosti Kaspersky Lab zostavená na základe prieskumu realizovaného rovnako v roku 2016, do ktorého sa zapojilo 3780 rodín zo siedmich krajín sveta. Vyplynulo z neho, že mladí Američania a Rusi oveľa viac ako ich rovesníci z iných krajín ukrývajú dôkazy o potenciálne nebezpečných aktivitách pred svojimi rodičmi, čo platí aj v súvislosti s prezeraním stránok s obsahom nevhodným pre deti.

"Žiaľ, matka a otec nemôžu vždy stáť vedľa svojho dieťaťa, aby ho stopercentne ochránili pred obsahom pochádzajúcim napr. zo stránok propagujúcich pornografiu alebo drogy. Práve z tohto dôvodu zohrávajú špecializované IT riešenia významnú úlohu v úsilí rodičov získať kontrolu nad týmito nebezpečnými aktivitami a pomáhajú v prevencii pred návštevou stránok s nevhodným obsahom," zdôrazňuje Jan Sekera, regionálny manažér Kaspersky Lab.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.