Vianoce strávi za mrežami viac ako 10.000 väzňov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 24. decembra (TASR) - Viac ako 10.000 väzňov strávi tohtoročné vianočné sviatky za mrežami vo väzenských ústavoch. V druhej polovici tohto mesiaca sa v slovenských väzeniach vo výkone väzby nachádzalo 1458 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8613 odsúdených.

Vo všetkých ústavoch sa pripravujú mimoriadne ponukové listy a plány kultúrno-osvetovej činnosti, v ktorých sú rôzne aktivity pre obvinených a odsúdených zamerané na pokojné prežitie vianočných a novoročných sviatkov.

"Pod vedením personálu ústavu, najmä pedagógov a samostatných referentov režimu, obvinení a odsúdení pripravujú aktivity zamerané na vianočné zvyky a tradície, vrátane vianočnej výzdoby priestorov ústavu, ako aj rôzne športové podujatia. Obvinení a odsúdení sa môžu počas vianočných a novoročných sviatkov zúčastniť vianočných turnajov, napríklad šachový turnaj, stolnotenisový, žolíkový, v sudoku, šípkach, vo futbale, v hre „Človeče, nehnevaj sa“, ale aj vianočných vedomostných kvízov. V niektorých ústavoch sú v programe zahrnuté aj prednášky a besedy napríklad na tému „Dary a Vianoce“, „Vianoce a symboly Vianoc“, „Beseda o novoročných predsavzatiach“, „Vianočné sviatky v kruhu našich rodín“, „Vianoce vo svete“ a podobne," uviedol pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Príkladom v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce sa uskutoční „Vianočný koncert odsúdených“ z krúžku rómskych piesní. "Tradične majú mladiství, ale aj dospelí odsúdení pripravený bohatý vianočný program v Ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých v Sučanoch - už od začiatku decembra mali odsúdení možnosť na spoločnej aktivite vyrobiť rôzne vianočné ozdoby. Počas Štedrého dňa sa uskutočnia zvykoslovné tradície, budú sa spievať koledy. Na Prvý sviatok vianočný sa uskutoční „Vianočný turnaj v stolnom futbale“ a počas Druhého sviatku vianočného sa uskutočnia v telocvični ústavu športové aktivity „Zimné hry mladistvých“. Počas hier budú odsúdení súťažiť v behu prekážkovou dráhou, šplhu, minifutbale, skákaní vo vreci a ďalších disciplínach. V ústave sa už tradične uskutoční aj vianočný koncert orchestra Farnosti Dona Bosca, povedal mimo iného Baláž.

Ako dodal, zase v otvorenom oddelení pri Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave sa počas vianočných sviatkov okrem bohatého programu ústavných kvízov uskutoční aj výstava rezbárskych prác odsúdených. Zároveň sa odsúdení otvoreného oddelenia zúčastnia v rámci vychádzky mimo ústavu na svätej omši v kostole Blumentál.

Vianočná atmosféra prenikla aj za múry väzenskej nemocnice v Trenčíne

Vianočná atmosféra neobíde počas tohtoročných sviatkov ani Nemocnicu pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Vedenie jediného zariadenia svojho druhu na Slovensku pripravilo pre odsúdených vianočný program a menu odlišujúce sa od všedných dní.

Podľa riaditeľa zariadenia Miloša Drgu pripravili pre odsúdených celonemocničné aktivity ako stolnotenisový turnaj, turnaj v šípkach či v šachu. Aktivity sú v nemocnici odskúšané, ľudia k nim majú blízko a zohľadňujú fyzické a mentálne schopnosti odsúdených. Tí musia rešpektovať režim zariadenia, počas vianočných sviatkov majú podľa riaditeľa niektoré úľavy ako napríklad dlhšie pozeranie televízie.

"V rámci vianočných sviatkov tu máme aj omše 24., 25. a 26. decembra. Príde farár, ktorý celebruje bohoslužbu a veriaci odsúdení môžu aj takouto formou osláviť sviatky. Sviatky majú radi, pretože sa počas súťaží dostanú do kontaktu aj s odsúdenými z iných oddelení. Vnímajú to tiež ako plusové body do ich hodnotenia," doplnil riaditeľ. Viac ako dve desiatky odsúdených z otvoreného oddelenia budú tráviť vianočné sviatky doma v kruhu rodiny.

Aj v Nemocnici pre obvinených a odsúdených sa môžu tešiť na klasické štedrovečerné menu – kapustnicu, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, ovocie a balíček. Podľa asistentky výživy Ivany Porubanovej keďže ide o nemocnicu, musia zohľadňovať aj diéty. "Máme diétnu obdobu štedrej večere, kde namiesto kapustnice podávame kyslú hubovú polievku a namiesto vyprážaného filé dávame rybie filé na masle a zemiakovú kašu. Ak máme finančnú rezervu, pripravíme odsúdeným aj balíček, kde je ovocie a nejaká sladkosť. Máme tu veľa diabetikov, tak pre tých len ovocie. Potom tu máme rôzne individuálne diéty, pre nich pripravíme menu podľa rozhodnutia lekára," uviedla Porubanová.

Ani v nápravnom zariadení nechýba vianočný stromček a betlehem, odsúdení si vo vianočnom čase vyzdobujú aj izby. Odsúdený Peter trávi v Nemocnici pre obvinených a odsúdených nedobrovoľne už šieste Vianoce, verí, že budú posledné. Víta sviatočnú atmosféru, štedrovečerné menu, celoústavné športové turnaje a oceňuje snahu vedenia ústavu o spríjemnenie vianočnej atmosféry. "Najviac mi chýba rodina, verím, že už budúce sviatky budem tráviť v jej kruhu, bude to určite veselšie," uzavrel Peter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.