Počasie vo Vysokých Tatrách: Husté sneženie a tvorba snehovýh jazykov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 28. decembra (TASR) - Motoristi smerujúci do Vysokých Tatier a okolia veľhôr musia byť obozretní, na cestách sa môžu tvoriť snehové jazyky, na iných miestach zasa znižuje viditeľnosť husté sneženie. Informuje o tom portál Slovenskej správy ciest (SSC) www.zjazdnost.sk.

Cestári spresňujú, že snehové jazyky sa lokálne tvoria na cestách v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča. "Viditeľnosť do 100 m je z dôvodu hustého sneženia v lokalitách Iliašovce, Pastierske, Batizovce, Štrba, Švábovská stráň, Važec, Poprad - Letisko," uvádza SSC na webe.

Upozornenie sa týka aj možnej tvorby poľadovice pri nízkych teplotách vzhľadom na vlhký až mokrý povrch vozoviek na celom území SR.

Nielen cestárov dnes potrápi aj silný vietor. Do poludnia platí pre celé územie Slovenska s výnimkou juhozápadu výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pred nárazovým vetrom, ktorý v horských polohách môže dosiahnuť rýchlosť 90 až 115 km/h, v oblasti Tatier dokonca 115 až 140 km/h. Na východe SR očakávajú meteorológovia ojedinelý výskyt nárazového vetra s rýchlosťou 60 až 80 km/h.

V severných okresoch SR je s nárazovým vetrom i tvorbou snehových jazykov a závejov potrebné rátať až do štvrtkového (29.12.) poludnia.

Na cestách v Prešovskom kraji sa miestami vyskytujú vrstvy kašovitého snehu

Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, vozovky sú prevažné mokré, miestami sa na nich nachádza kašovitý sneh. Na cestách druhej a tretej triedy sa vo vyšších polohách môže vyskytovať aj vrstva utlačeného posypaného snehu do štyroch centimetrov.

Vplyvom nárazového vetra sa na niektorých cestách tvoria snehové jazyky a záveje. So zníženou viditeľnosťou treba počítať v okrese Stará Ľubovňa a Kežmarok. Ľubovniansky hrad v súvislosti s nepriaznivým počasím na svojom oficiálnom Facebooku informuje návštevníkov, že pre poľadovicu ho museli dnes zatvoriť.

V utorok (27.12.) cestári v Prešovskom kraji posypali inertným materiálom 2751 kilometrov (km) a soľou 5533 km cestných komunikácií. Podľa Jaroslava Štofka zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja bolo na území kraja počas pondelka nasadených spolu 105 mechanizmov. Tie odhrnuli sneh na takmer 11.700 km ciest, z toho najviac v okrese Poprad - 4195 km a najmenej vo Vranovskom okrese - 200 km.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.